Wiadomości

Szanghaj: 72 godziny bez wizy od 1 stycznia

Jak informuje Want China Times i portal turystyka.rp.pl władze Szanghaju zdecydowały się pójść w ślady Pekinu i zwolnić od 1 stycznia pasażerów tranzytowych z 45 krajów – w tym z Polski – z obowiązku posiadania wizy na krótki pobyt w ich mieście. To bardzo istotna informacja dla osób, które przybywają do Szanghaju turystycznie, ale przede wszystkim w celach biznesowych.

Jak poinformował internetowy serwis dziennika „China Daily", wchodzące w życie od początku 2013 roku ułatwienia obejmują tych pasażerów tranzytowych, którzy przylecą samolotem na lotniska Hongqiao oraz Pudong i będę przebywać w tym mieście nie dłużej niż 72 godziny. Obecnie Szanghaj oferuje możliwość zniesienia obowiązku wizowego pasażerom tranzytowym z 32 krajów, którzy chcą przebywać w tym mieście maksymalnie 48 godzin.

– Te dodatkowe 24 godziny grają ogromną rolę i przyczynią się do wzrotu liczby turystów zwiedzających miasto – ocenia Zhao Huanyan z szanghajskiego Instytutu Badań nad Turystyką. Na przyciągnięcie większej liczby turystów liczą też władze Pekinu, które podobne ułatwienia ogłosiły w ubiegłym tygodniu.

Nowe przepisy nie będą dotyczyły podróżnych, którzy do Szanghaju dotrą pociągiem lub na pokładzie statku.

W 2011 roku liczba turystów zagranicznych odwiedzających Szanghaj sięgnęła 8,18 mln; było ich o 4 proc. mniej niż w roku poprzednim, w którym miasto gościło wystawę światową EXPO. Oczekuje się, że w 2012 roku liczba zagranicznych turystów sięgnie 8,25 mln.

– Z nowej polityki skorzystają linie lotnicze, biura turystyczne, centra handlowe i, co ważne, hotele pięciogwiazdkowe – przewiduje Huanyan.

Według firmy zajmującej się doradztwem w nieruchomościach Jones Lang LaSalle, Szanghaj ma najwięcej spośród chińskich miast hoteli cztero- i pięciogwiazdkowych, a w najbliższych trzech latach ich liczba zwiększy się o 80 – 100.

W trzech pierwszych kwartałach tego roku przeciętna cena pokoju w hotelach pięciogwiazdkowych w Szanghaju spadła o 8,54 proc., podczas gdy cena podobnego noclegu w Pekinie podskoczyła o 10,9 proc.

Zwolnienie z konieczności posiadania wizy na trzydniowy pobyt dotyczy, poza krajami UE, również pasażerów z USA, Kanady, Australii, Japonii, Brazylii, Argentyny, Korei Południowej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na liście tej nie ma Indii i Pakistanu oraz innych krajów Azji Południowej.

Źródło:  Want China Times, turystyka.rp.pl

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

1 thought on “Szanghaj: 72 godziny bez wizy od 1 stycznia”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close