SpołeczeństwoWiadomości

Urumczi: zamach bombowy – 31 ofiar śmiertelnych

Zgodnie z komunikatem agencji Xinhua w zamachu bombowym na targowisko w Urumczi, stolicy prowincji Xinjiang na zachodzie Chin, zginęło 31 osób, a ponad 90 zostało rannych . Władze w Pekinie nazwały ten atak „aktem brutalnego terroryzmu”. Już teraz wiadomo, że to największy zamach terrorystyczny w Chinach.

O 7.50 rano czasu lokalnego na ruchliwe targowisko uliczne w Urumczi, wjechały dwa samochody, które przedtem rozbiły metalowe zapory. Następnie oba auta w pełnym pędzie roztrącały stragany, sprzedawców i odwiedzających targ. Z samochodów wyrzucono od 5 do 12 ładunków wybuchowym. Jeden z pojazdów, według informacji lokalnych władz, dachował, drugi zaś zderzył się czołowo z przeszkodą. Prawdopodobnie ten właśnie samochód eksplodował.

 Na zdjęciach, które krążą na Weibo (chiński odpowiednik Twittera) widać sceny z okolic bazaru, na których unoszą się płomienie i kłęby dymu. Widać też ludzi, którzy w szoku siedzą na chodniku, patrząc nieprzytomnie na rozrzucone skrzynki, plastikowe stołki i leżące na ziemi warzywa i owoce.

Władze w Pekinie nazwały ten atak "poważnym i brutalnym aktem terroru o podłym charakterze". Nie poinformowały jednak, kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie zamachu. Nieoficjalnie wskazuje się na zbrojne ugrupowania separatystyczne Ujgurów. Im właśnie przypisuje się wszystkie ostatnie zamachy na terenie ChRL. Żadna z ujgurskich organizacji nie przyznaje się do organizacji tych napaści.

Targowisko, które stało się dzisiaj miejscem ataku bombowego to jeden z wielu funkcjonujących w Chinach „lotnych bazarów”. Stoiska pojawiają się tu o godzinie 6.00 rano, znikają o 9.30. Na targowisku w Urumczi zazwyczaj pracuje ponad 100 kramarzy w chwili zamachu było tam nie mniej niż 1000 osób. Jest to ulubione miejsce starszych osób, które tutaj zazwyczaj jedzą śniadanie. Znakomita większość klientów jak i sprzedawców na zaatakowanym targowisku to Chińczycy Han. Ten fakt ma w domyśle udowadniać kto stoi za dzisiejszym incydentem. Na nowy zamach Pekin chce odpowiedzieć zwiększeniem środków bezpieczeństwa. – Surowo ukarzemy terrorystów i nie będziemy szczędzić wysiłków, by utrzymać stabilność społeczną – powiedział dziś prezydent ChRL Xi Jinping.

Do Urumczi udał się dzisiaj minister bezpieczeństwa Guo Shengkun, który pokieruje dochodzeniem w sprawie zamachu. 

Źródło: SCMP

Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close