WiadomościWiadomości

Chiny: gospodarka w I półroczu 2023

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (37/2023/289)

Już opadł kurz po reakcjach na dane ekonomiczne dotyczące gospodarki chińskiej w II kwartale br. i całym pierwszym półroczu 2023.

Warto im się przyjrzeć z dystansu kilku tygodni, zwłaszcza mając na uwadze dane z innych regionów świata.

PKB Chin w II kw. 2023 wzrosło o 6,3% r/r (w I kw. o 4,5%). Średnia pierwszego półrocza tego roku to  wzrost o 5,3%. Czyli w założonych „widełkach” 5~5,5% r/r.

W ciągu ostatnich 5 lat PKB Chin rosło najsłabiej w 2020 r. (+2,2%) i w 2022 r. (+3,0% r/r). Miało to oczywiście związek z epidemią Covid-19.

Produkcja przemysłowa Chin w pierwszej połowie roku wzrosła o 3,8% r/r. W tym samym okresie wartość usług wzrosła o 6,4% r/r, konsumpcja o 8,4% r/r, inwestycje o 3,8% r/r, zaś handel zagraniczny o 2,1% r/r.

Inwestycje w nieruchomości rosną bardzo powoli i wciąż są mniejsze niż w minionym roku (-7,9% r/r).

Handel zagraniczny traci swoją dynamikę, aczkolwiek wciąż rośnie.

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw wciąż nie może odzyskać wigoru sprzed epidemii Covid-19.

W odróżnieniu od wszystkich największych gospodarek świata Chinom nie zagraża inflacja, ale jej przeciwieństwo, czyli deflacja. Nieustannie spadają ceny producentów, a co za tym idzie spada opłacalność produkcji przemysłowej.

Bezrobocie wśród młodych ludzi wciąż utrzymuje się na niepokojąco wysokim poziomie (21,7%).

W pierwszym półroczu br. wskaźnik aktywności w przemyśle (PMI) spadał poniżej granicy 50 pkt. oznaczającej stagnację w tym sektorze. W lipcu PMI Chin wyniósł 49,3 pkt.

Dane Państwowego Urzędu Statystycznego (国家统计局) 

Niewątpliwe jasnym punktem w tym obrazie jest wzrost dochodu rozporządzalnego gospodarstwa domowego. Średnio w całym kraju w pierwszym półroczu br. wyniósł on RMB 19672 (ok. 10987 PLN) na głowę. Oznacza to wzrost o 6,5% r/r.

W miastach dochód ten wyniósł 26357 RMB (ok. 14371 PLN), wzrost o 5,4%, a na wsi 10551 RMB (ok. 5893 PLN), wzrost o 7,8% r/r.

Dla porównania: dochód rozporządzalny gospodarstwa domowego w Polsce na początku 2023 roku wynosił 2250 PLN.

Sytuacja gospodarcza Chin w pierwszej połowie 2023 roku jest niejednoznaczna. Polityka makroekonomiczna przynosi efekty, gospodarka odbija się i poprawia. Ale w skali mikro, zwłaszcza w sektorze MiŚP widać wiele problemów, które od dłuższego czasu nie znajdują rozwiązania.

Ich rozwiązaniu nie służy światowa sytuacja polityczna i gospodarcza – złożona i wciąż się komplikująca.

Popyt wewnętrzny, jak i zewnętrzny (a może zwłaszcza zewnętrzny) wciąż wykazuje się słabą dynamiką. Inwestycje mieszkaniowe i biznesowe wykazują oznaki słabości.

Wzrost napięć geopolitycznych może doprowadzić do fragmentacji światowego handlu, a tym samym wpłynąć negatywnie na gospodarkę. Z drugiej strony, przy rosnących dochodach realnych i malejącej niepewności można oczekiwać wzrostu wydatków i inwestycji.

W kolejnym półroczu niezbędna będzie dalsza stymulacja i wsparcie rządu, szczególnie dla firm małych, średnich i prywatnych.

Szklanka jest do połowy pełna, ale zarazem jest do połowy pusta.

Źródło:

http://www.stats.gov.cn/

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button