CiekawostkiPolityka

Pobieranie odcisków palców obcokrajowców

 

 

Jak poinformowało chińskie Biuro Bezpieczeństwa Publicznego, z dniem dzisiejszym (piątek 10 lutego 2017 roku) uruchomiony zostaje program pobierania odcisków palców od wszystkich obcokrajowców przekraczających granice Chińskiej Republiki Ludowej. Pierwszym miejscem, gdzie projekt wchodzi w życie jest Shenzhen Baoan International Airport. Program stopniowo obejmie wszystkie przejścia graniczne na terenie całego kraju.

Z dniem dzisiejszym każdy obcokrajowiec w wieku od 14 do 70 lat przybywający do Chin poprzez port lotniczy w Shenzhen, oprócz przejścia dotychczasowych procedur imigracyjnych będzie zobowiązany do złożenia odcisków palców poprzez ich zeskanowanie podczas kontroli paszportowej. Skany odcisków palców będą przechowywane w archiwach chińskich organów bezpieczeństwa. Nowy wymóg ma na celu, wedle komunikatu Biura Bezpieczeństwa Publicznego, zwiększenie kontroli nad osobowym ruchem granicznym w kontekście działań antyterrorystycznych i wzmocnienia bezpieczeństwa wewnętrznego kraju.

Z opublikowanego wczoraj komunikatu nie wynika, czy dane zbierane przez Biuro Bezpieczeństwa Publicznego będą udostępniane innym organom i instytucjom państwowym ChRL.

Obowiązek skanowania odcisków palców (prawdopodobnie kciuka i palca wskazującego) nie będzie dotyczyć:

  • osób podróżujących z paszportem dyplomatycznym

  • obywateli Makau, Hong Kongu i Tajwanu (!), których nie uznaje się za obcokrajowców

  • Chińczyków wracających do ChRL po dłuższym pobycie poza granicami

W przypadku tej ostatniej grupy odciski palców są pobierane w trakcie uzyskiwania pozwolenia na wyjazd.

Chińska Republika Ludowa nie jest pierwszym państwem wprowadzającym wymóg pobierania odcisków palców od obcokrajowców podczas przekraczania granicy. W 2004 roku program taki uruchomiono w Stanach Zjednoczonych (w związku z atakiem na World Trade Center w 2001 roku). Dzisiaj programy dotyczące zbierania danych biometrycznych od obcokrajowców w punktach przekraczania granicy obowiązują również w Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, czy Japonii. W Japonii oprócz odcisków palców archiwizuje się zdjęcia twarzy obcokrajowców. W Stanach Zjednoczonych w ramach procedury udzielenia wizy amerykańskiej pobiera się odciski wszystkich 10 palców obu dłoni każdego aplikującego. Obowiązek taki dotyczy wszystkich obcokrajowców w wieku od 14 do 79 lat. Zwolnione z niego są osoby posługujące się paszportem dyplomatycznym, jak również osoby przekraczające granicę amerykańską w celu uzyskania pomocy medycznej (leczenie, operacje chirurgiczne, etc.)

Źródło: Agencja Xinhua, LiangZA, SCMP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button