AutomatyzacjaAutonomiaRoboty

Chongqing: uruchomiono pierwszą autonomiczną linię kolei miejskiej SkyShuttle

W Chongqing, najludniejszym mieście świata, położonym w południowo-zachodnich Chinach, a zamieszkanym przez ok. 36 milionów ludzi, w miniony piątek w dzielnicy Bishan uruchomiono pierwszą linię autonomicznej kolei BYD SkyShuttle.

System SkyShuttle został opracowany przez wiodącego chińskiego producenta samochodów elektrycznych BYD. Pierwsza linia tej kolei ma długość 15,4 km, a poprowadzona została na specjalnie do tego celu opracowanej i skonstruowanej sieci estakad rozciągających się na wysokości od kilku do kilkunastu metrów ponad ulicami miasta. Na trasie autonomicznej kolei znajduje się 15 stacji.

Spółka BYD w ciągu siedmiu lat zainwestowała ponad 1,5 miliarda dolarów w rozwój systemu tramwajowo-pociągowego, który może pomóc rozwiązać kilka problemów dotykających wielkie chińskie miasta, m.in.: permanentne korki i zanieczyszczenie powietrza. Testowa linia tej formy transportu pod nazwą BYD SkyRail została uruchomiona w 2018 roku.

Według przedstawicieli BYD przewaga SkyShuttle nad konwencjonalnymi rozwiązaniami transportu miejskiego są niskie koszty budowy, krótki okres realizacji, łatwość integracji z otoczeniem (dzięki zastosowaniu systemu estakad), a także stosunkowo niskie koszty eksploatacji.

SkyShuttle zapewni mieszkańcom miast bezpieczniejsze i efektywniejsze podróżowanie, przy zwiększonym komforcie wynikającym z braku hałasu (elektryczne silniki, gumowe koła bezstukowe) oraz niezawodności funkcjonowania samobieżnych składów. System uruchomiony w Chongqing umożliwia przewiezienie od 6000 do 10 000 pasażerów na godzinę, a pociągi poruszają się z maksymalną prędkością 80 km na godzinę.

Pasażerowie mogą korzystać z BYD SkyShuttle opłacając przejazdy kartą podróżnego (miejski bilet zintegrowany), skanując kod QR (aplikacja dedykowana), lub korzystając z systemu rozpoznawania twarzy.

Firma BYD pracuje i wprowadza do użytku (w ramach pilotażowych linii testowych) także inne rozwiązania dla transportu publicznego. Jest to m.in.:

BYD SkyRail, czyli monorail – kolej jednoszynowa

Na świecie sprawdzają się od lat autobusy elektryczne BYD. Niebawem będą nie tylko elektryczne, ale i autonomiczne. W ponad 20 milionowym Shenzhen wszystkie autobusy są już elektryczne. Jest ciszej i jest czym oddychać.

Przy okazji: wiedzieliście Państwo, że twarzą BYD jest Leonard DiCaprio? No, taka sytuacja:

 

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button