Chiński Nowy Rok: 15-dniowa uczta
Wigilia i Sylwester kojarzą się nam przede wszystkim z prezentami i dużą ilością jedzenia, ale jeśli uważacie, że to u nas dużo się je na Święta, to bardzo się mylicie. Chińczycy celebrują Nowy Rok przez ponad dwa tygodnie i niemal każdego dnia jedzą inne potrawy, z których każda symbolizuje szczęście, zdrowie lub długie życie.
…
.Wigilia Nowego Roku
Dwie tradycyjne potrawy jedzone w Wigilię Nowego Roku to Jiaozi i Niangao. Jiaozi to pierożki nadziewane mielonym mięsem i/lub warzywami, które można przedtem zamoczyć w sosie sojowym z octem albo ostrą papryką.
Jiaozi:
Niangao natomiast to potrawa, którą robi się z popularnego "lepkiego" ryżu. Chińczycy wierzą, że ryż symbolizuje trwałość więzi rodzinnych – wzajemne zrozumienie i wspólnotę. Niangao oznacza po chińsku "lepsze życie w kolejnym roku".
Niangao:
Zgodnie z artykułem zamieszczonym na Culture-4-travel.com, "Niangao jest bardzo słodka i czasami chińskie rodziny próbują przekupić nią Kuchennego Boga wierząc, że jeśli wyrazi on aprobatę dla dobrze przygotowanej, smacznej potrawy, to zjedzenie jej w Wigilię Nowego Roku jest dobrą wróżbą na nadchodzący nowy rok". Próba przekupienia Kuchennego Boga jest w Chinach częścią tradycji i najczęściej próbuje się tego dokonać słodkimi potrawami na tydzień przed Wigilią, upewniając się w ten sposób, że w kuchni nie zabraknie do tego czasu słodkich potraw. W Wigilię często serwuje się także herbatę, słodkie owoce i wyroby cukiernicze, których łącznie musi być na stole osiem. Ósemka jest w Chinach szczęśliwą liczbą.
Dzień drugi
Drugi dzień nowego roku to tzw. "Urodziny Psa". Zgodnie z tradycją podaje się wtedy Wonton w kształcie sztabki złota, aby uhonorować jedno z chińskich bóstw, oraz zjada mnóstwo chińskich pierożków w kształcie starożytnej złotej monety. W regionach Chin, w których jada się na co dzień psie mięso, tego dnia nie wolno go tknąć.
Wonton:
Dzień trzeci i czwarty
Po dwóch dobach ucztowania nadchodzi czas na przerwę. Trzeciego i czwartego dnia Chińczycy odpoczywają i wcześnie idą spać, a do kuchni wracają dopiero czwartego dnia Nowego Roku, kiedy należy uczcić Boga Paleniska. Jada się wtedy owoce, potrawy z ryżu i ciasta oraz składa się ofiarę w postaci dań z wieprzowiny, drobiu, jajek i mątwy. Pija się głównie herbatę i wino.
Ryżowe wino Chen z Shaoxing:
Dzień piąty
Piąty dzień Nowego Roku nazywa się w Chinach Po wu. Jada się wtedy różne potrawy w zależności od regionu kraju. Na północy przygotowuje się Jiaozi (pierożki), gdzie indziej podaje się słodycze, owoce i wino. Tradycja nakazuje, by piątego dnia świąt wysprzątać dom, jest więc okazja, by spalić nagromadzone przy świątecznym stole kalorie (a w międzyczasie uzupełnić ich zapas na nowo zjadając to, co zostało z poprzednich dni).
Słodkie pierożki ryżowe Zong Zi:
Dzień szósty Szóstego dnia tradycja nakazuje, by odwiedzić starych przyjaciół, jest to więc dokonały czas na spotkania i różnego rodzaju imprezy. W ramach odpoczynku od ucztowania oczyszcza się układ pokarmowy prostymi potrawami z ryżu i warzyw z musztardą.
Warzywa z chińską musztardą:
Dzień siódmy
Jest to tzw. "Dzień Człowieka", a więc święto wszystkich ludzi noszące w Chinach nazwę Ren ri. Tego dnia jada się różne potrawy w zależności od pochodzenia. Tradycja nakazuje przygotowanie potraw z długim makaronem (oczywiście, im więcej się go zje, tym dłuższe i szczęśliwsze będzie życie jedzącego). Dominują potrawy z warzyw i surowej ryby, którą zjada się w nadziei na pełny portfel w Nowym Roku.
Potrawa zwana Yu Sheng:
Dlaczego "Dzień Człowieka"? Otóż zgodnie z chińską mitologią bogini Nu Wa przez 6 dni lepiła z gliny i błota wszystkie zwierzęta świata, by 7 dnia zacząć lepić człowieka. Symbolem tego mitu jest potrawa Yu Sheng zawierająca 7 różnych smakołyków. Potrawę przygotowują wszyscy biesiadnicy, mieszając pałeczkami składniki, a następnie, po wymieszaniu podrzucając je jak najwyżej w górę wykrzykują "Loh Hei!", życzenie szczęścia i powodzenia w nowym roku.
Przygotowanie Yu Sheng:
Dzień ósmy
Tego dnia kończą się siedmiodniowe ferie, a więc dorośli wracają do pracy, a dzieci do szkoły. Należy również skończyć wszelkie potrawy mięsne i ciasta, które ostały się jeszcze na świątecznym stole.
Wołowina z papryką:
Dzień dziewiąty
O północy pomiędzy dniem ósmym a dziewiątym nowego roku obchodzone są urodziny Jadeitowego Cesarza, Boga Nieba, który słynie z tego, że nie jada mięsa. Przez wielu Chińczyków dzień Jadeitowego Cesarza uważany jest za ważniejszy nawet od wigilii Chińskiego Nowego Roku. I faktycznie bogactwo potraw oraz ilość ogni sztucznych odpalanych tego dnia bije na głowę "ofertę" wigilijną. Tego dnia stawia się w chińskich domach dwa osobne stoły, przykryte obowiązkowo czerwonymi obrusami, na których pojawiają się dyktowane tradycyjnymi wymogami potrawy. Chiński kalendarz wróżb mówi, że na jednym z nich powinny znaleźć się "trzy wiązki długiego makaronu, trzy filiżanki zielonej herbaty, pięć różnych rodzajów owoców i sześć różnych rodzajów surowych warzyw", natomiast na drugim, który stawia się ku czci straży przybocznej Jadeitowego Cesarza, pięć dań mięsnych i słodkie ciasta, wśród których muszą znaleźć się kolorowe ciasteczka w kształcie żółwia. Obowiązkowe są też ugotowane na twardo, farbowane na kolor czerwony kurze jaja.
Stół straży przybocznej:
Dni od dziesiątego do trzynastego
Po sowitej uczcie w dzień Boga Nieba należy skończyć wszystkie potrawy z warzyw i mięs oraz warzyw i owoców. Aby uniknąć problemów żołądkowych i przywrócić równowagę w nadwyrężonych obżarstwem układach pokarmowych, znowu jada się proste potrawy z ryżu oraz warzywa z musztardą.
Zielona herbata jest dobra na wszystko:
Dzień czternasty i piętnasty
Ostatniego dnia świąt noworocznych ma miejsce Yuan-Xiao, czyli Święto Lampionów. Tego dnia jada się, jakżeby inaczej, chińską potrawę Yuan-Xiao, która przypomina swym kształtem księżyc w pełni. Inna nazwa tej potrawy to Tang-Yuan, jest to danie ze słodkich kulek ryżowych, które najczęściej podaje się z wodą z cukrem. Ponieważ nie wyglądają zbyt apetycznie, wielu kucharzy barwi je na czerwono, aby wydały się dzieciom smaczniejsze lub po prostu aby poprawić ich wygląd. Istnieje bardzo wiele rodzajów Tang-Yuan, które przygotowuje się z użyciem wielu różnych składników, takich jak pasta z czerwonej fasoli lub sezamu albo krem fistaszkowy.
Ryżowe pierożki Yuan Xiao z nadzieniem ze słodkiej fasoli:
Tang Yuan:
Porada noworoczna
W czasie pałaszowania noworocznych przysmaków należy bardzo uważać, by nie potłuc naczyń. Chińczycy są bardzo przesądni i wierzą, że potłuczone naczynia przyniosą pecha we wszystkich sferach życia w nowym roku. A jeśli już tak się zdarzy i jakieś naczynie zostanie stłuczone, to absolutnie nie wolno przekląć. Przeklęty będzie bowiem cały nowy rok.
No i jak? Dalej uważacie, że to my jemy dużo w czasie świąt?
L.S., m.p.
Źródła: beta.chiny24.com, http://bakingquinn.blogspot.com, http://www.ebeijing.gov.cn, IAmNotFatdotNet, http://yoursmoment.blogspot.com, http://www.cookasianfood.com