Chiny subiektywnie

Chiny: 72 rocznica proklamowania ChRL i brak refleksji

#CHINY wciąż mają wolne. Świętują 72 rocznicę proklamowania Chin Ludowych.
To co mnie nurtuje od lat, a gdzieś umyka w opowieściach o Chinach, zawiera się w powyższej ilustracji. Chiny w ciągu 72 lat swej pokręconej historii dokonały niezwykłego:
👉 niczym Munchausen z bagna wyciągnęły same siebie z nędzy. A potem poszły dalej i wyżej. I wciąż się rozwijają mając na uwadze nieustanną poprawę dobrostanu swoich mieszkańców. O tej poprawie dobrostanu u nas się wiele mówi, ale tam się to po prostu robi.
👉 I dlatego przeciętny Chińczyk wcale nie myśli o przyjęciu naszych wartości. Ich (tych wartości naszych) realny wymiar widzi w retransmisjach wiadomości z naszej części świata. Woli chińską drogę, która wprawdzie nie jest łatwa, ale za to pozwala nieustannie iść do przodu. A czasem biec jak wariat.
👉 Jeśli u nas mówi się o Chinach to wtedy, gdy nagle gdzieś tam kłopot z prądem, albo, kiedy wielki deweloper się chwieje i na pewno swym upadkiem przyniesie zagładę gospodarkom Chin i regionu. A zupełnie bez echa, gdzieś koło nas przemyka raport mówiący o tym, że Chiny wydają na badania R&D najwięcej na świecie, więcej niż cała Europa, że obejmuje się ubezpieczeniami większość terapii onkologicznych, że chińskie 500+ to ok. 3800PLN miesięcznie, że pojawił się kolejny program dyscyplinujący urzędników specjalizujących się w działaniu długotrwałym i nieefektywnym, że chińskie auta otrzymują europejskie homologacje i wjeżdżają na europejski rynek z bardzo wysokimi notami…
👉 Co ciekawe, jeśli mówi się często o tej drugiej stronie chińskiego medalu, otrzymuje się łatkę “lobbysty”, albo “agenta wpływu”. Bo po co to drążyć?

Część dokumentu o Szanghaju zrealizowanego w 1973 roku (48 lat temu….)

A tu rzecz zrealizowana w 2019 roku…

 

Leszek Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button