Chiny subiektywnieWiadomości

Colin Thubron: “Za murem. Podróż po Chinach.”

Wydawnictwo Czarne postanowiło w tym roku sprawić wiele przyjemności wszystkim tym, któzy interesują się Chinami nie tylko jako najwiekszą fabryką świata. Za sprawą Wydawnictwa Czarne ukazała się własnie ksiązka Colina Thubrona opisująca jego podróż do Chin w czasie, kiedy te za sprawą Deng Xiaopinga postanowiły nieco uchylić drzwi zatrzaśnięte przed obcymi na głucho przez dziesiątki lat.

Kiedy w latach osiemdziesiątych Chiny, dotąd niemal niedostępne dla zagranicznych turystów, zmieniły politykę i otwarły granice przed obcokrajowcami, bogactwo nieznanych zakątków w trzecim co do wielkości kraju świata przyprawiało podróżników o zawroty głowy. Colin Thubron,
opanowawszy podstawy mandaryńskiego, postanowił wyruszyć samotnie w liczącą ponad piętnaście tysięcy kilometrów podróż. Unikając utartych szlaków i odwiedzając mniej popularne, choć nie mniej ciekawe miejsca, odkrywa zaskakującą różnorodność krajobrazów i fascynujące losy mieszkańców kraju, który z trudem podnosi się z traumy rewolucji kulturalnej.

Colin Thubron oczarowuje czytelnika prostotą i otwartością; po raz kolejny dowodzi, że zasługuje na miano jednego z najwybitniejszych żyjących pisarzy podróżników.
Przekładu z języka angielskiego książki "Za murem. Podróż po Chinach" dokonał Paweł Lipszyc.

Colin Thubron — ur. w 1939 roku w Londynie. Jeden z najbardziej znanych i utytułowanych brytyjskich pisarzy podróżników, autor kilkunastu książek o podróżach na Bliski Wschód, do Azji Środkowej i Wschodniej oraz Rosji. W 2008 roku magazyn „The Times” zaliczył go do grona pięćdziesięciu największych powojennych pisarzy brytyjskich. Współpracuje z „The New York Review of Books”, „The Times”, „The Times Literary Supplement” oraz „The New York Times”. Jest laureatem m.in. Nagrody im. Thomasa Cooka, francuskiej Nagrody im. Nicolasa Bouviera oraz najstarszej brytyjskiej nagrody literackiej The Hawthornden Prize. W uznaniu dla dorobku całego życia otrzymał Medal Lawrence’a z Arabii, Nagrodę Szkockiego Towarzystwa Podróżniczego oraz tytuł komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Od 1969 roku jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Literackiego, a od 2010 — jego przewodniczącym. Po polsku ukazały się dotąd jego książki: "Cień Jedwabnego Szlaku", "Po Syberii", która znalazła się w finale Nagrody im. R. Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011, "Utracone serce Azji", "Góra w Tybecie" oraz "Za murem. Podróż po Chinach".

 

Książkę można nabyć TUTAJ

Naprawdę warto!

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button