Chiny subiektywnieWiadomości

Rewolucja Kulturalna – Radio Kampus

W tym roku mija 60 rocznica początku wydarzeń, które przeszły do historii pod nazwą Rewolucja Kulturalna. Wydarzenia, które poprzez dekadę (1966-1976) targały chińską rzeczywistością, wycisnęły piętno widoczne również i współcześnie. Oficjalnie w Chinach nie mówi się wiele na temat tego okresu. Świat zachodni skupia się przede wszystkim na aktach przemocy, fizycznych ofiarach tamtego okresu. Ofiarach, których liczby prawdopodobnie nie poznamy nigdy. Ale Rewolucja Kulturalna niosła ze soba nie tylko przemoc fizyczną. O źródłach Rewolucji Kulturalnej oraz o jej wpływie na dzisiejsze Chiny rozmawiamy w Radio Kampus w audycji "Róża Wiatrów".

Audycji można wysłuchać pod tym linkiem:

Chiny

Trudno zamknąć w niedługim materiale audio, czy video 10 lat burzliwych wydarzeń historycznych. Warto jednak poświęcić 45 minut, jedną "godzinę lekcyjną", aby spróbować poznać przynajmniej w zarysie przebieg wypadków Rewolucji Kulturalnej. Z pewnością pomoże w tym ten film:

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button