CiekawostkiTechnologie

Elektryczne auta na wynajem

tańsze niż rowery.... GoFun!

Zdaje się, że w tym tygodniu auta chińskie przycepiły się do mnie i nie puszczają. Właśnie otrzymałem kilka zdjęć z Shenzhen, za którymi kryje się kolejna ciekawostka motoryzacyjna z Chin. I nią chce się podzielić.

Otóż z początkiem kwietnia w Shenzhen ruszył projekt GoFun, platforma "car sharing" (nie znajduję polskiej nazwy oddającej ideę tego rodzaju biznesu), za którym stoi państwowa Shouqi Group (wielki pekiński operator taksówkowy). Na początek, pod znakiem GoFun na ulice Shenzhen wyjechało 300 nowych pojazdów elektrycznych o nazwie @Ant wyprodukowanych przez firmę (chińską, rzecz jasna) Chery

Koszt wynajmu auta to tylko jeden juan (0,16 USD) za kilometr plus 0,1 juana za minutę, co stanowi około połowę kosztów przy wynajmie auta przez chiński odpowiednik Ubera, czyli Didi Chuxing. Nowi klienci Go Fun mogą skorzystać ze specjalnej oferty: płacą zaledwie jednego juana za trzy godziny jazdy, co jest nawet tańsze niż wypożyczenie roweru Mobike, lub Ofo.

Chińscy producenci samochodów zamierzają opracować usługi "car sharing" oparte na założeniu, że przyszli konsumenci wolą raczej krótkoterminowe korzystanie z pojazdów, niż posiadanie ich na własność. W chińskich realiach to oczywistość: auta są wprawdzie coraz tańsze, ale już zdobycie tablic rejestracyjnych to ogromny wydatek, nie mówiąc o kosztach parkowania, eksploatacji, serwisu, etc. W Shenzhen tylko jedna osoba na 300 posiadaczy prawa jazdy może uzyskać tablice rejestracyjne, a te wedle lokalnych przepisów sa konieczne, aby dokonać legalnego zakupu samochodu. Dlatego też w lutym bieżącego roku Didi Chuxing połączył siły z 12 (!!!) chińskimi producentami samochodów osobowych, aby stworzyć zunifikowaną platformę do wynajmowania samochodów elektrycznych (!!!) na godziny.

GoFun działa w ponad 40 chińskich miastach, ma obecnie milion (!!!) aktywnych użytkowników miesięcznie. W Shenzhen do końca tego roku GoFun będzie miał 1000 pojazdów, wynajmie równocześnie więcej dedykowanych miejsc parkingowych dla aut GoFun.

Proces lokalizacji aut do wynajęcia, wynajmowania i uruchamiania ich oraz płatności spina oczywiście WeChat. 

 

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button