Autonomiczne taksówki-roboty Baidu ruszają na ulice Cangzhou
Baidu, jako pierwsza firma w Chinach otrzymała zezwolenie na pobieranie opłat od pasażerów za przewóz samochodami autonomicznymi.
Pekiński gigant technologiczny Baidu, właściciel między innymi najpopularniejszej w Chinach wyszukiwarki internetowej, otrzymał od lokalnych władz drogowych w Cangzhou w północnych Chinach zezwolenie na komercyjne wykorzystywanie autonomicznych samochodów do przewozu pasażerów. Na mocy tego zezwolenia Baidu uruchomi flotę 35 autonomicznych taksówek, które będą obsługiwać odpłatnie pasażerów, a także 10 aut, które posłużą do prowadzenia dalszych testów i prób.
W sierpniu 2020 roku, Baidu uruchomiła w Cangzhou usługę Apollo Go Robotaxi. W ramach tej usługi klienci mieli możliwość darmowej przejażdżki autem bez kierowcy po centrum miasta. Wcześniej musieli dokonać rezerwacji korzystając z odpowiedniej aplikacji mobilnej. Równolegle Baidu prowadziła podobne testy w mieście Changsha i w Pekinie. Baidu było jedyną firmą w Chinach, która otrzymała zgodę na przeprowadzenie testów pojazdów bez kierowcy przewożących pasażerów na otwartych drogach w stolicy. W ramach testów i programów pilotażowych samochody Apollo Go obsłużyły ponad 210 000 pasażerów. Auta te będą testowane w kolejnych 30 miastach w ciągu najbliższych trzech lat.
Aby otrzymać pozwolenie od lokalnych władz drogowych w Cangzhou, Baidu musiało wykazać, że auta Apollo Go przebyły nie mniej niż 50 000 kilometrów na otwartych drogach (ulicach, gdzie obowiązywał normalny ruch pojazdów i pieszych) bez ani jednego przypadku kolizji (stłuczki, potrącenia, etc.). Baidu wykazało, że od początku testów do 1 marca br. włącznie auta Apollo Go przejechały w obrębie administracyjnym miasta Cangzhou w sumie niemal 524.700 km bez jakiegokolwiek wypadku.
Zdaję sobie sprawę z tego, że targani kolejną falą koronawirusa w kolejnym jakimś wariancie niewiele sobie robimy z doniesień jak te powyżej. Jednakże – jak uczy historia – wirus kiedyś sobie pójdzie, bo zawsze tak to się działo. Rezultaty rozwoju autonomicznego transportu z nami pozostaną. Co więcej, sama idea autonomii pojazdów (samochodów osobowych, autobusów, ciężarówek, metra, pociągów towarowych i pasażerskich, tramwajów szybowych i bezszynowych), jednostek pływających i latających będzie się dalej rozwijać. W wielu kierunkach. Otwierając całe nowe rozdziały, uruchamiając nieoczekiwane (a może spodziewane) synergie. Jak na przykład połączenie idei auta autonomicznego, z autem elektrycznym, które zasilane jest baterią wymienialną (a nie ładowaną wewnątrz pojazdu). Chiński producent samochodów elektrycznych NIO zbudował cały koncept wymiany baterii rozładowanych na świeżo naładowane w automatycznych punktach wymiany baterii.
Dziś Apollo Go Robotaxi to seryjne samochody rozbudowane o systemy autonomicznego sterowania. Ale już niebawem pojawiać będą się coraz liczniejsze modele, w których nie będzie fotela kierowcy, kierownicy, deski rozdzielczej… No bo po co takie elementy we wnętrzu auta osobowego w pełni autonomicznego? Niemożliwe? No cóż, mieszkańcy Zhengzhou wiedzą już, że taka jest przyszłość transportu publicznego.
Leszek B. Ślazyk
e-mail: kontakt@chiny24.com
© 2010 – 2021 www.chiny24.com