E-mobilityWiadomości

Geely: #batteryswapping dla elektrycznych samochodów ciężarowych

Coraz więcej firm w Chinach stawia na #batteryswapping jako technologię alternatywną do tradycyjnego ładowania baterii samochodów elektrycznych. Rozwój tego typu rozwiązań jest wspierany przez chiński rząd poprzez wsparcie polityczne, dotacje, standaryzację i programy pilotażowe.

Co to jest #batteryswapping?

Najprościej: wymiana baterii rozładowanych na świeżo naładowane. W przypadku samochodów chodzi o rozwiązania eliminujące udział w operacji ludzi. Pionierem na tym obszarze jest chińska firma NIO, która od początku swego istnienia zakładała stosowanie #batteryswapping w swoich autach. To jeden z elementów marketingu firmy – stacje wymiany baterii tworzą dodatkową więź klienta z firmą.

Do tej pory wymiana baterii i systemy Battery-as-a-Service (#BaaS) były kojarzone głównie z samochodami osobowymi. Tymczasem Geely Technology Group, spółka zależna Zhejiang Geely Holding (właściciela m.in.: Volvo i Lotus), wprowadziła niedawno system wymiany baterii dla pojazdów ciężarowych z napędem elektrycznym, w tym betonomieszarek i standardowych półciężarówek.

W odróżnieniu od samochodów osobowych, w których baterie umieszczane są w podłodze pojazdów, zestawy akumulatorów w betonomieszarkach są umieszczone za kabiną kierowcy, skąd są podnoszone i wyjmowane przez specjalny dźwig w stacji wymiany akumulatorów.

  • w betonomieszarkach (na zdjęciach model firmy Hualing Xingma Automobile (Group) Co., Ltd., której Geely jest udziałowcem większościowym) zastosowano ważący 3,2 tony akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy o mocy 280 kW/h, dający pojazdowi zasięg około 190 km w sytuacji, gdy wszystkie inne funkcje pojazdu (przede wszystkim mieszanie betonu, ale również klimatyzacja, oświetlenie, etc.) pozostają uruchomione.
  • podczas #batteryswapping  kierowcy muszą korzystać z „naprowadzaczy kół”, aby mieć pewność, że ciężarówka jest prawidłowo umieszczona na stacji wymiany baterii, co pozwala na uruchomienie w pełni zautomatyzowanego procesu wymiany baterii. Ten następuje po zeskanowaniu przez kierowcę właściwego kodu QR.
  • według Geely, wyjęcie i wymiana baterii na nową (naładowaną) zajmuje 5 minut.
  • pojedyncza stacja przechowuje 8 zestawów akumulatorów jednocześnie, których pełne ładowanie trwa około 1 godziny.
  • koszt eksploatacji pojazdów na 100 km wynosi około 4,4 EUR

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2022 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button