BankiEkonomiaGospodarka

Chiny: Finanse – Banki – Kapitał

15 - 19 listopada 2021

Giełdy (证券交易所)

15.11.-19.11.2021

To był dobry tydzień dla giełd w Szanghaju i Shenzhen. Indeksy szły tu w górę jak i tydzień wcześniej. 21 dzień z rzędy dzienne wartości transakcji na obu parkietach przekraczają 1 bln RMB (ok. 651,952 mld PLN). Przy czym obroty w Szanghaju wyraźnie spadają. Różnica w wielkości obrotów pomiędzy tymi dwiema giełdami oscyluje wokół 200 mld RMB (138,212 mld PLN) tygodniowo. Obroty dzienne w Shenzhen to ponad 600 mld RMB (ok. 390,635 mld PLN), a nawet niemal 700 mld RMB (455,667 mld PLN). W Szanghaju i Shenzhen zyskiwały zwłaszcza akcje spółek maklerskich i deweloperskich. Tym ostatnim sprzyjały informacje o zapowiadanej liberalizacji polityki pieniężno-kredytowej, również dla tego sektora. Wróciły do łask inwestorów akcje spółek producentów napojów i alkoholi, baterii litowych do samochodów, półprzewodników. Od początku roku wartość akcji producentów baterii wzrosły średnio o 110%, półprzewodników o 38%.

 

Inaczej miała się sytuacja w Hong Kongu. Odnotowano tu po raz kolejny spadek wartości indeksów. Szczególnie silne spadki odnotowały akcje spółek technologicznych i związanych z handlem w sieci. Ich wyniki za trzy kwartały br. są gorsze od oczekiwań. Ale jednocześnie silnie zwyżkowały akcje producentów gier komputerowych i internetowych. Generalnie w Hong Kongu obserwowano duże wahania indeksów. Obroty – jak zwykle ostatnimi czasy – na niskim poziomie. Natomiast w ramach transakcji połączonych z tymi w Szanghaju i Shenzhen obroty rekordowe. Widać wyraźnie dokąd zmierza kapitał.

Na Tajwanie główny indeks w piątek 19.11. spadł, ale w perspektywie tygodnia kontynuował trwający już trzeci tydzień trend wzrostowy. Obroty w Tajpej były relatywnie wysokie, w okolicach 400 mld NTD (59,79 mld PLN). Najwięcej zyskały akcje spółek technologicznych, producentów maszyn i urządzeń, półprzewodników oraz sprzętu telekomunikacyjnego 5G (od 3 do 4%).

 

Na wszystkich chińskich giełdach inwestorzy najbardziej interesują się akcjami spółek technologicznych, innowacyjnych, nowej energii oraz finansowych, maklerskich i ubezpieczeniowych. W 46 tygodniu br. swoistą nowością była popularność akcji spółek związanych z energią wodorową. Miało to niewątpliwy związek z ogłoszeniem programu promocji energetyki wodorowej, która ma być przyszłością chińskiej motoryzacji. Promowane i finansowane będą liczne projekty związane z wprowadzeniem wodoru jako paliwa dla maszyn, statków, pojazdów, samochodów ciężarowych i osobowych. W Chinach zostanie stworzony cały „ekosystem wodorowy”: produkcja, magazynowanie, dystrybucja, wykorzystanie (konsumpcja).

 

Zgodnie z oczekiwaniami start nowej giełdy w Pekinie był imponujący. Obroty wysokie, w okresie kiedy nie było limitu procentowego wzrostów i spadków wartości akcji. Kolejne dni były już mniej spektakularne. Obroty ponad czterokrotnie mniejsze niż w dniu otwarcia, spadły do poziomu ok. 2 mld RMB (1,303 mld PLN). Na tej giełdzie notowane są tylko małe i średnie spółki, z wyłączeniem firm z sektora finansowego i nieruchomości.

 

 

 

 

 

Banki (银行)

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RenMinBi (19.11.2021, 15:00)

 

 

 

 

SHIBOR/HIBOR 

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w XiangGang (Hong Kongu). Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję. {Dane na dzień 19.11.2021}

Średnie Oprocentowanie Kredytów

Loan Prime Rate – LPR (贷款市场报价利率) 08.10.2021

  • 1 rok                3.85%
  • 5 lat                 4.65%

Opracowana przez National Interbank Lending Center (国银行间同业拆借中心) {należące do centralnego Banku Ludowego Chin 中国人民银行} na podstawie informacji z 18 banków. Jest odniesieniem dla wszystkich banków w określaniu wysokości kredytów. Centralny bank wciąż nie zmienia stóp LPR (już 18 miesięcy).

Obligacje skarbowe

Giełda handlu uprawnieniami do emisji CO2

Tygodniowe obroty uprawnieniami do emisji CO2 w okresie 15.11.- 19.11.2021

Krajowy system handlu emisjami prowadzony przez Shanghai Environment and Energy Exchange / / Giełdę Energii Ekologicznej w Szanghaju (上海环境能源交易所). https://www.cneeex.com/

Oprócz krajowego systemu istnieją prowincjonalne i regionalne giełdy handlu pozwoleniami emisji.

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Zastrzeżenia

Wszelkie opinie, wiadomości, aktualności, badania, analizy, ceny lub inne informacje zawarte na tej stronie mają charakter ogólnych informacji rynkowych przeznaczonych wyłącznie do celów edukacyjnych i jako takie nie stanowią elementu doradztwa inwestycyjnego dotyczącego instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora.

Chiny24.com publikują te materiały, jednakże nie oznacza to, że zgadzają się z poglądami autora, że potwierdzają jego tezy, lub dochodzą do takich samych wniosków. Autor w artykułach opiera się na swojej wiedzy według stanu na dzień ich sporządzenia. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie jego artykułów. Korzystając z informacji oraz artykułów publikowanych przez portal chiny24.com nie należy rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych niż przedstawione w portalu czynników ryzyka wiążących się z danym instrumentem finansowym. Przestrzegamy przed podejmowaniem decyzji bazując tylko na prezentowanych materiałach. Należy pamiętać o zasadzie, iż informacje, wyniki historyczne niekoniecznie są wyznacznikiem trendów, czy wyników przyszłych.

Prawa Autorskie

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Żaden z zamieszczonych materiałów, ani jego część, nie może być kopiowana, modyfikowana, dystrybuowana, publikowana, utrwalana ani wykorzystywana w żadnej formie i przy użyciu środków elektronicznych, mechanicznych, rejestrujących bez uprzedniego pisemnego zezwolenia właściciela portalu. Zabronione jest umieszczanie tych materiałów lub ich części na jakimkolwiek innym serwerze bez zgody administratora.

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button