EnergetykaWiadomości

Aktualności z chińskiego rynku energetycznego – luty 2021

Jiangsu i morskie farmy wiatrowe

Władze prowincji Jiangsu zapowiedziały, iż w ramach kolejnego planu pięcioletniego planują stworzenie 42 morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 12,12 GW. To wzrost o 50% w stosunku do wcześniejszych planów prowincji, które zakładały zbudowanie do roku 2025 farm tego typu o łącznej mocy „zaledwie” 8 GW.

Jiangsu przoduje w Chinach w zakresie morskich farm wiatrowych. W czerwcu minionego roku łączna moc tych farm wynosiła 4,64 GW, gdy moc wszystkich farm wiatrowych znajdujących się w granicach prowincji wynosiła 15,47 GW.

Tama Trzech Przełomów inwestuje w Hiszpanii

Europejski oddział firmy China Three Gorges (CGT) poinformował o zakupie 11 farm wiatrowych o łącznej mocy 400 MW oraz farmy solarnej od hiszpańskiego konsorcjum deweloperów, któremu przewodzi Corporacion Masaveu. To poszerzenie portfolio CGT w Europie, na które składają się również:

  • 80% udziałów w niemieckiej morskiej elektrowni wiatrowej Meerwind – zakupione w 2016 roku za cenę 650 milionów euro
  • przejęta w 2020 roku hiszpańska farma fotowoltaiczna o mocy 500 MW, którą CGT nabył od X-Elio.

Szanghaj wchodzi do gry o ogniwa wodorowe i NEV

Władze municypalne Szanghaju ogłosiły swój plan promowania rozwoju pojazdów nowej generacji (NEV – New Energy Vehicle) i ogniw wodorowych. W latach 2021-2025 planują one m.in.:

  • Wyprodukowanie łącznie 1,2 miliona pojazdów NEV, których łączna wartość rynkowa wyniesie 350 miliardów juanów. Będzie to stanowić 35% łącznej produkcji branży motoryzacyjnej w Szanghaju.
  • Wyprodukowanie ponad 10.000 pojazdów wyposażonych w ogniwa wodorowe oraz przedstawienie pilotażowych projektów ich wdrażania w takich miejscach jak porty lotnicze, morskie i koleje.
  • Oddanie do użytku ponad 70 stacji tankowania wodoru, co zapewni w pełni pokrycie zapotrzebowania w projektach pilotażowych.

Pakistan: Reaktor Hualong One uruchomiony po niecałych 6 latach budowy!

Pakistańska Agencja Energii Atomowej poinformowała, że po raz pierwszy udało się uzyskać samopodtrzymującą reakcję łańcuchową w reaktorze Karachi-2 typu Hualong One, którego budowę rozpoczęto 20 sierpnia 2015. Jeśli wszystkie planowane testy rozruchowe zostaną przeprowadzone bez problemów, reaktor zostanie oddany do użytku wciągu kilku najbliższych miesięcy.

Karachi-2 w budowie (2020)

Hualong One to chiński zaawansowany (wodny ciśnieniowy) reaktor jądrowy III generacji opracowany przez China General Nuclear Power Group (CGN) i China National Nuclear Corporation (CNNC). Wersja CGN, a także jej pochodna wersja eksportowa, nosi nazwę HPR1000. Dzięki ulepszeniom konstrukcyjnym reaktory III generacji będą mogły pracować od 60 do 120 lat. Obecnie w budowie jest 12 reaktorów typu Hualong One, a planowanych jest 17 kolejnych – brane są one pod uwagę przez władze w Wielkiej Brytanii, Argentynie, a także w Czechach. Reaktory typu Hualong One stają się hitem eksportowym.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Pakistanie, zbudowana przy wsparciu General Electric Canada, rozpoczęła swoją pracę w 1972 roku. Od 2015 roku głównym partnerem w rozwoju pakistańskiej energetyki jądrowej są Chiny. Reaktor Karachi-3 oczywiście typu Hualong One zostanie uruchomiony w październiku br. I nie jest to koniec planów współpracy w zakresie energetyki jądrowej pomiędzy oboma państwami.

 

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© chiny24.com 2010-2021

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button