Aktualności z chińskiego rynku energetycznego – styczeń 2021
Chiny nie ustają w modernizowaniu swojego rynku energetycznego i zwiększania udziału zielonej energii w miksie energetycznym. Ponieważ spotkałem się ostatnio z co najmniej kilkoma opiniami, że Państwo Środka robi w tym zakresie za mało, że ciągle korzysta z węgla, a nawet otwiera nowe kopalnie, uruchamia nowe bloki węglowe, popatrzmy co się „w tym temacie” dzieje.
Energia odnawialna – Narodowa Administracja Energii opublikowała w styczniu dane dotyczące między innymi nowych źródeł energii odnawialnej zainstalowanych w 2020 roku. W sumie było to 190 GW, a w tym:
- energia wiatrowa 71,67 GW,
- energia słoneczna 48,2 GW i
- energia wodna 13,23 GW.
Warto zauważyć, że w 2019 roku w sektorze energetyki wiatrowej zainstalowano „tylko” 25,74 GW czyli mamy prawie trzykrotny wzrost rok do roku. Z danych wynika, że w grudniu 2020 roku zainstalowano (podłączono do sieci energetycznej) 47,05 GW źródeł energii wiatrowej.
Nowy fundusz na rzecz rozwoju nowych źródeł energii – China Energy Investment Corp. i China Reform Holdings Corp. ogłosiły pod koniec stycznia powołanie nowego funduszu inwestycyjnego w wysokości 10 miliardów juanów (ok. 5.75 miliarda PLN). Będzie on wspierał nowe projekty w takich sektorach jak energia wiatrowa, słoneczna, wodorowa, systemy przechowywania energii i systemy smart grid.
Plany Sinopec – Czwarta co do wielkości na świecie firma pod względem przychodów ze sprzedaży i największy w Chinach producent produktów ropopochodnych ogłosił właśnie nowe plany rozwoju. Spółka zamierza zostać światowym liderem w produkcji i dystrybucji wodoru. W szczególności chce się skoncentrować na :
- rozwoju instalacji produkujących wodór z wykorzystaniem ropy, gazu, energii wiatrowej i słonecznej;
- budowaniu infrastruktury do ładowania i wymieniana ogniw wodorowych.
Dotychczasowe osiągnięcia i plany Sinopec na tym polu aktywności to:
- roczna produkcja 3,5 miliona ton wodoru;
- ponad 30.000 stacji benzynowych z możliwością uruchomienia punktów tankowania wodoru;
- zaawansowane możliwości produkcyjne – firma posiada zakłady wytwórcze wodoru wysokiej klasy czystości o wydajności 9 ton dziennie w takich miastach jak Pekin, Kanton i Szanghaj;
- 42 kilometrowy “wodorociąg” Baling – Changlin, którym od 6 lat przesyłany jest wodór;
- 10 hybrydowych stacji benzyna-wodór;
CNOOC tez chce być „zielona” – China National Offshore Oil Coprporation, trzecia co do wielkości w Chinach firma naftowa, również ogłosiła plany transformacji, której celem jest zwiększanie udziału produkcji zielonej energii i zmniejszanie emisji CO2. Plany transformacji związane są bezpośrednio ze specyfiką firmy specjalizującej się w wydobyciu ropy spod morskiego dna – CNOOC będzie budować morskie farmy wiatrowe.
Oprócz tego zainwestuje w produkcję baterii do samochodów elektrycznych i ogniw wodorowych.
Zobacz także: Chińska branża motoryzacyjna – Mapa drogowa 2.0 , czyli plany na najbliższe 15 lat
Fuzhou stawia na wodór – wspominane już nie raz w naszych artykułach Fuzhou po raz kolejny ogłasza wsparcie dla projektów rozwijających ogniwa wodorowe. Władze miasta ogłosiły kryteria, jakimi będą się kierować przy rozdzielaniu pieniędzy na stacje wodorowe:
- stacje o ciśnieniu 35 Mpa i wydajności do 500kg dziennie – dofinansowanie do 30% kosztów (ale nie więcej niż 3 mln juanów, czyli 1.725 mln PLN)
- stacje o ciśnieniu 70 MPa – wydajność 500 kg dziennie lub stacje 35 Mpa o wydajności 1000 kg dziennie – dofinansowanie 30% kosztów (ale nie więcej niż 5 mln juanów, czyli 2.875 mln PLN)
CALT numerem 1 na świecie czwarty rok z rzędu – spółka Contemporary Amperex Technology Limited po raz czwarty z rzędu utrzymała swoją pozycję największego na świecie producenta baterii do samochodów elektrycznych. Łączna moc baterii tego producenta zainstalowanych w pojazdach w zeszłym roku osiągnęła 34 GWh, wzrost o 2% rok do roku. Obecnie CATL posiada 24,82% światowego rynku baterii samochodowych.
Dalszy rozwój sieci UHV – Chiny posiadają już imponującą, największą na świecie sieć linii przesyłowych bardzo wysokiego napięcia (UHV), ale ciągle jeszcze jej rozwój nie nadąża za zapotrzebowaniem dynamicznie rozwijającej się gospodarki. Poniższa tabela przedstawia listę 16 obecnie działających linii, ich napięcie, rodzaj energii jaką transmitują i kto jest ich operatorem.
Jeśli podsumujemy dane umieszczone w tabeli stwierdzimy, że ponad 50% (dokładnie 52,4%) energii transmitowanej w sieci UHV pochodzi ze źródeł odnawialnych – 448,5 GW.
Obecnie trwają prace nad dwoma nowymi odcinkami linii UHV, a 5 kolejnych uzyskało zgodę na rozpoczęcie etapu planowania (i późniejszej budowy).
Współpraca koreańsko-chińska – Koreański SK Group (trzeci największy koreański czebol) i chińska Geely Auto Group (producent samochodów, właściciel m.in. marki Volvo) ogłosiły plany współpracy w zakresie produkcji samochodów wyposażonych w ogniwa wodorowe. Szczegóły owej współpracy nie zostały jeszcze podane, ale rozważany jest model joint venture i inwestycje ze strony SK Group na poziomie setek miliardów wonów.
Redakcja:
Leszek B. Ślazyk
e-mail: kontakt@chiny24.com
© chiny24.com 2010-2021