E-mobilityEnergetykaMotoryzacja

State Grid ogłasza plany instalacji kolejnych 300.000 punktów ładowania samochodów elektrycznych

State Grid Corporation of China (State Grid) to firma, która zarządza przesyłem energii elektrycznej w Chinach. Powstała w ramach reformy w 2002 roku, podczas której rozdzielono funkcje produkcji i przesyłania (dystrybucji) energii w Chinach. State Grid odpowiada za przesyłanie energii elektrycznej na 88% powierzchni kraju. Posiada 1,1 miliarda odbiorców energii. Intensywnie pracuje nad wdrażaniem nowych technologii, w tym sieci przesyłowych ultrawysokich napięć  (UHV), smart-grid i systemów wsparcia samochodów elektrycznych.

Siedziba State Grid Corporation of China w Pekinie

Firma poinformowała właśnie opinie publiczną, że zamierza uruchomić 300.000 nowych inteligentnych punktów ładowania pojazdów NEV. W ten sposób zostanie powiększona sieć 1 miliona działających już punktów ładowania „elektryków”, punktów należących do State Grid, tworzących największą na świecie sieć tego typu, dedykowaną pojazdom elektrycznym. Sieć ta obsługuje aktualnie 5,5 miliona użytkowników pojazdów NEV (hybryd i elektrycznych).

Jest to otwarta platforma mająca na celu łączyć użytkowników samochodów i firmy zarządzające punktami doładowań. Obejmuje swoim zasięgiem 93% wszystkich publicznych punktów doładowań w Chinach, czyli 620.000 „ładowarek”, które stanowią 66% wszystkich punktów doładowań na całym świecie i 43 % wszystkich prywatnych stacji doładowań, czyli około 350.000 punktów. Punkty, gdzie można zasilić energią baterie pojazdów elektrycznych, ulokowane są w rozmaitych miejscach: przy autostradach, w sąsiedztwie stacji benzynowych, w wyznaczonych punktach w miastach, w zajezdniach i bazach transportu publicznego, na nabrzeżach, itp.

Stacja doładowań z punktami doładowań

Użytkownicy pojazdów NEV korzystają ze specjalnej aplikacji mobilnej, która podpowiada, gdzie najkorzystniej w danym momencie można doładować baterie. Wskazania aplikacji bazują na aktualnej odległości pojazdu od poszczególnych punktów ładowania, ale także na różnicach w cenie prądu w różnych miejscach w bliższej i dalszej okolicy. Korzystający z aplikacji kierowcy mogą zaoszczędzić na ładowaniu, zaś obciążenie sieci staje się bardziej równomierne. Co ciekawe, aplikacja ta umożliwia uruchomienie i kontrolę trybu oddawania prądu do sieci z akumulatora pojazdu NEV podłączonego do „ładowarki” podczas największego obciążenia sieci. Czyni to z każdego auta NEV w danym mieście potencjalny ruchomy bank energii.

Ogółem Chiny mają obecnie 1,42 miliona punktów doładowań (wrzesień 2020). W ciągu najbliższych pięciu lat wszystkie one (oraz nowo budowane w tym okresie) zostaną zintegrowane w jedną ogólnochińską, powszechnie dostępną platformę zasilania pojazdów elektrycznych.

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© chiny24.com 2010-2020

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button