Gospodarka

PKB Chin może wzrosnąć o 12,2% w II kwartale br.

W II kwartale br. gospodarka Chin może wzrosnąć o 12,2 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

W całym roku 2021 stopa wzrostu chińskiego PKB wyniesie prawdopodobnie 9,4 procent, tak wynika z badań przeprowadzonych przez “China Economist”, czasopismo Instytutu Ekonomii Przemysłowej Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

Autorzy analizy podkreślają, że wysokie odczyty wzrostu PKB dla II kwartału tego roku są oczywistym odzwierciedleniem zeszłorocznej, słabej bazy. Jednak bez wątpienia w tym roku obserwujemy w Chinach znaczne ożywienie gospodarcze, które widoczne jest w danych dotyczących przemysłu, inwestycji, handlu zagranicznego. Wszędzie tu widoczne są wzrosty nie tylko w porównaniu z wynikami z roku 2020, ale również z tymi odnotowanymi  2019 roku. Niebagatelne znaczenie dla obecnego stanu chińskiej gospodarki ma jej wewnętrzna, rosnąca siła napędowa.

Dane Krajowego Biura Statystycznego dowodzą, że produkcja i popyt wzrosły jednocześnie. Wartość dodana produkcji przemysłowej wzrosła o 8,8 procent w maju w porównaniu z rokiem ubiegłym, podczas gdy sprzedaż detaliczna dóbr konsumpcyjnych wzrosła o 12,4 procent, osiągając wartość 3,59 bln RMB (553,6 mld USD).

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© chiny24.com 2010-2021

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button