Historia

Armia z terakoty

CHINY W OPOWIEŚCIACH: OPOWIEŚĆ 9

Terakotowa Armia, znana również jako “Figury grobowe żołnierzy i koni”, to zbiór ponad 8100 figur ludzi, 520 koni zaprzężonych w 130 kwadryg oraz 150 wierzchowców naturalnej wielkości wykonanych z terakoty, czyli z dobrze oczyszczonej i wypalonej gliny. Te niezwykłe rzeźby można na własne oczy podziwiać w grobowcu Pierwszego Cesarza  Qin Shihuangdi (221 – 210 p.n.e.) z dynastii Qin, w prowincji Shaanxi, a ich odkrycie stanowi jedno z najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku.

Przestrzeń, którą zajmuje Terakotowa Armia ma 210 m długości i 60 m szerokości, zaś cały kompleks budowli składających się na mauzoleum zajmuje ponad 100 km². To cały podziemny kompleks pałacowy, który miał służyć władcy w życiu po śmierci. W kompleksie tym odkryto do tej pory groby 600 osób z otoczenia cesarza, które pochowano z nim żywcem, zgodnie z panującym podówczas w Chinach obyczajem.

Terakotowa Armia została przypadkowo odkryta w marcu 1974 roku przez trzech mężczyzn, którzy kopali studnię niedaleko miasta Lintong w prowincji Shaanxi. Figury znajdują się w odległości 1,5 km na wschód od sarkofagu Pierwszego Cesarza. W trakcie pogrzebu władcy w 210 p.n.e. cała armia została umieszczona w podziemnych pomieszczeniach, których wysokość wynosiła ok. 3 m. Ich posadzki zostały wybrukowane cegłą, a konstrukcję dachu wykonano z drewna. Z biegiem czasu dach zawalił się, a figury zasypała ziemia.

Figury Terakotowej Armii przedstawiają żołnierzy, oficerów, konie oraz inne postacie. Są to naturalnej wielkości figury piechurów, łuczników, kuszników, generałów, urzędników, akrobatów, muzyków, tancerzy, medyków i pracowników cywilnych. Oprócz ludzi w mauzoleum znajdują się również figury zwierząt, takich jak konie pociągowe, wierzchowce, bociany, żurawie oraz kaczki. Rzeźby żołnierzy mają zindywidualizowane rysy, a pierwotnie wszystkie figury były pomalowane w kolorach jasnoczerwonym, niebieskim, różowym i złotym. Kolory zachowały się do czasu odkrycia w 1974 roku, jednak stopniowo zanikły, utleniając się pod wpływem powietrza.

Podczas badań grobowca w 2005r. niemieccy naukowcy natrafili na miejsce o dużym nagromadzeniu metali kolorowych pod powierzchnią ziemi.  Podejrzewa się, że może to być królewski skarbiec kryjący monety lub inne kosztowności. Choć badania terenu trwają już pół wieku, nikt do końca nie wie co kryje wnętrze grobu samego cesarza. Władze chińskie zakazały jego otwarcia, dopóki nie uda się zagwarantować, że naruszenie miejsca pochówku Qin Shihuangdi nie spowoduje zniszczenia jego zawartości, nie okaże się też niebezpieczne dla archeologów, jak dla okolicznych mieszkańców. Wedle przekazów bowiem, grób cesarza zabezpieczono wieloma pułapkami czyhającymi na rabusiów, jak również stworzono mechanizm, który mógłby zatruć rtęcią ogromne przestrzenie wokół mauzoleum.

Według wierzeń, Terakotowa Armia miała strzec cesarza i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym. Figury ustawione są w rowach w szyku bojowym, a każdy żołnierz ma określoną rangę wojskową i właściwą dla swojej jednostki broń. To nieruchome wojsko stanowi nie tylko fascynujący zabytek, ale także przypomina nam o dawnych czasach i potędze cesarstwa Qin.

Ta unikatowa armia z gliny jest jednym z najważniejszych świadectw starożytnej chińskiej kultury i militarnego geniuszu. Jej tajemnicza historia wciąż wzbudza emocje zarówno w Chinach, jak i na całym świecie. To prawdziwe arcydzieło sztuki, które przetrwało tysiące lat i nadal zachwyca swoim pięknem.

 

Źródła:

  1. BBC News, https://www.youtube.com/watch?v=4c_ADqshdSA&t=42s.
  2. Scarpari, Starożytne Chiny, Folio, 2008.

Autor: dr Ewa Fronczak

e-mail: ewaslebzak@interia.pl

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

dr Ewa Fronczak

dr Ewa Fronczak - wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuki Wojennej, amerykanista, doktor nauk o bezpieczeństwie międzynarodowym, pisze dla Klubu Jagiellońskiego https://klubjagiellonski.pl/profil/fronczak-ewa/ , email: ewaslebzak@interia.pl, FB Ewa Fronczak

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button