HistoriaKultura i Tradycja

Dynastia Xia – legendarne początki chińskiej cywilizacji

Dziś rozpoczynamy cykl, który planowany był od lat, ale wymagał dla swej realizacji pojawienia się właściwej osoby. Chcemy Państwu przybliżyć historię Chin poprzez chronologiczne przedstawienie chińskich dynastii. A możemy to uczynić dzięki energii Mileny Świebody, która podjęła się tego trudnego zadania. Zatem cofamy się do owianych legendą prapoczątków Chin, ponad 4 tysiące lat temu i zaczynamy opowieść o państwie, które przeżywało wzloty i upadki, a które – czego jesteśmy świadkami – ma ambicje powrotu do czasów świetności, ale w zupełnie nowej formie. 

Według chińskich podań i legend, dynastia Xia rozpoczyna wielowiekową tradycję dynastyczną w Państwie Środka, która trwała z przerwami aż do początków ubiegłego stulecia. Okres jej panowania datuje się w przybliżeniu na ok. XXI/XX wiek p.n.e.

Obszar (domniemany) państwa Xia na mapie współczesnych Chin

Istnienie dynastii Xia pozostaje kwestią sporną. Jej dzieje zostały odnotowane w licznych chińskich klasykach, m.in. w „Zapiskach historyka” Sima Qiana oraz „Kronikach bambusowych”, brak jest jednak pisemnych źródeł wywodzących się bezpośrednio z okresu Xia. Zabytki piśmiennictwa następnej dynastii Shang również milczą na temat jej poprzedników. Brak jest zatem bezpośredniego połączenia – pierwsze oficjalne, pisemne wzmianki o Xia pojawiają się dopiero za dynastii Han, czyli ponad tysiąc lat po jej rzekomym upadku.

„Zapiski historyka” to kronika autorstwa Sima Qiana z okresu dynastii Han. Stworzyła podwaliny pod rozwój chińskiej historiografii.

Tradycyjna chińska historiografia wskazuje na bezpośredni związek pomiędzy istnieniem dynastii, a wykopaliskami w prowincji Henan, gdzie odkryto pozostałości kultury Erlitou. Szacowany wiek odkrytej osady pokrywa się z późnym okresem panowania władców Xia. Ponadto, wykopaliska archeologiczne ukazały istnienie rozbudowanego centrum politycznego o wysokiej organizacji społecznej. Wielu chińskich historyków utożsamia to odkrycie ze stolicą legendarnej dynastii.  Zagraniczni badacze zwracają jednak uwagę na brak źródeł pisanych kultury Erlitou, co pozostawia istnienie Xia w sferze mitów i domysłów.

Stanowisko archeologiczne w prowincji Henan, Yanshi.

Za prekursora dynastii uznaje się Wielkiego Yu. Jak podają legendy, Państwo Środka nawiedzały dewastujące powodzie, niszcząc domostwa i pola uprawne mieszkańców. Zdesperowany władca nakazał jednemu ze swoich poddanych, mężczyźnie o imieniu Gun, uporać się z męczącym problemem. Gun spędził dziewięć lat konstruując system tam i wałów przeciwpowodziowych. Niestety, pomimo ciężkiej pracy i starań, woda przedarła się przez zapory, dokonując jeszcze większych szkód. Wówczas władca nakazał stracić Guna, a zadanie przekazał jego synowi, Yu. Yu spędził kolejne trzynaście lat na udrażnianiu rzek i odprowadzaniu nadmiaru wody do morza, ostatecznie wykonując zadanie i przynosząc spokój dolinie Rzeki Żółtej. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem, władca na swojego następcę powinien wybrać człowieka prawego i pełnego cnót. Taki zaszczyt przypadł właśnie Yu, zwanym od tej pory Wielkim. W tradycji konfucjańskiej okres panowania pierwszych władców dynastii Xia to czas dobrobytu i pomyślności, a sam Wielki Yu uchodzi za archetyp władcy idealnego.

Yu zmagający się z powodzią.

Wielki Yu ustanowił rządy dziedziczne, przekazując władzę swojemu synowi, Qi. Zgodnie z „Zapiskami historyka”, wyróżniamy ogółem siedemnastu władców Xia. Ostatni panujący dynastii, Jie, był całkowitym przeciwieństwem jej założyciela: zdemoralizowany, nieuczciwy, ze słabością do wykwintnych tortur. W zabawach towarzyszyła mu równie okrutna konkubina, Mo Xi, a zauroczony władca spełniał każde jej życzenie. Specjalnie dla niej nakazał wybudować jezioro wypełnione winem, nad którego brzegiem para urządzała tańce i orgie. Mo Xi szczególnie lubiła oglądać, jak upojeni alkoholem służący tracili przytomność i topili się w winie jeden za drugim. Brak zainteresowania sprawami państwa i niemoralny tryb życia stały się przyczyną zguby Jie. Jego państwo zostało podbite przez rosnące w siłę królestwo Shang. Shangowie inwazję uzasadniali wolą bogów, którzy niepocieszeni poczynaniami władcy Xia odebrali mu mandat niebios, co było równoznaczne z utratą prawa do sprawowania władzy.

Źródła:

Źródła zdjęć:

  1. https://www.163.com/dy/article/FUJPTS2M0543K6H9.html
  2. http://xinhua-rss.zhongguowangshi.com/160/-5166990033302484302/6400681.html
  3. http://www.360doc.com/content/16/1222/09/26710929_616729565.shtml

Tekst: Milena Świeboda

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Milena Świeboda

Studentka sinologii, pasjonatka kultury chińskiej ze szczególnym zamiłowaniem do historii i literatury.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button