LogistykaTechnologie

Pociąg towarowy jeżdżący z prędkością 350 kilometrów na godzinę?! Tak właśnie.

Niedawno pisaliśmy o chińskiej koncepcji usług kurierskich zapewniającej przesłanie paczek z dowolnego miejsca na ziemi do innego punktu na świecie w czasie nie przekraczającym 72 godzin, w cenie nie wyższej niż 3 dolary za każdy kilogram. Oczywistym było pytanie w jaki sposób Chińczycy z Cainiao zamierzają osiągnąć tak ambitny cel. Z jednej strony kwestia optymalizacji kosztów – tu rzecz można sobie wyobrazić, biorąc pod uwagę chociażby skalę przedsięwzięcia, miliardy przesyłek wysyłanych każdego miesiąca. Z drugiej strony jednak Cainiao chce stawić czoła znacznie poważniejszemu przeciwnikowi, którym jest czas. 72 godziny to wprawdzie aż 3 doby, ale mając na uwadze nawet lokalne doświadczenia polskie, europejskie, wiemy, że bywa bardzo często, iż 3 dni to za mało, by przesyłka dotarła z jednego krańca państwa na drugi. Najpierw paczkę musi ktoś odebrać, przewieźć do sortowni, stamtąd znów ktoś musi ją podjąć, by zawieźć ją do sortowni najbliższej miejsca doręczenia, a potem ktoś jeszcze fizycznie musi paczkę dostarczyć do rąk adresata. Dużo operacji, mało czasu. Które operacje zajmują najwięcej czasu? Transport od sortowni do sortowni. Jak go skrócić? Chińczycy właśni dali odpowiedź, której – prawdę mówiąc – można było się spodziewać po doświadczeniach z „czasów zarazy”. Pod koniec zeszłego tygodnia (23 grudnia) z linii produkcyjnej w Tangshan w prowincji Hebei (północ Chin) zjechał pierwszy na świecie pociąg towarowy zdolny osiągać prędkość do 350 kilometrów na godzinę.

Pociąg ten został wyprodukowany w zakładach CRRC Tangshan Co., Ltd., spółki zależnej CRRC Co. Ltd., która stoi za produkcją wszystkich chińskich „bullet trains”. Przy konstruowaniu pociągu dla potrzeb przewozów towarowych skorzystano z doświadczeń pozyskanych w trakcie obsługi lotniczych przesyłek cargo. Dlatego też pociąg przewozi ustandaryzowane kontenery, w których znajdują się przesyłki. Kontenery załadowywane są do pociągu automatycznie przy wykorzystaniu technologii Big Data, sztucznej inteligencji oraz algorytmów genetycznych, aby nie tylko odpowiednio rozłożyć ciężar kontenerów na pokładzie pociągu, ale również zapewnić sprawny wyładunek na kolejnych stacjach bez zaburzania rozkładu mas. To ważne biorąc pod uwagę szybkość z jaką porusza się cały skład. Jak wygląda wnętrze pociągu, jak działa system załadunku i rozładunku pokazuje poniższy film.

 

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© chiny24.com 2010-2020

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button