MedycynaNauka

Convidecia – pierwsza wziewna szczepionka przeciw Covid-19

Z początkiem tego tygodnia w Chinach dopuszczono warunkowo do użytku pierwszą szczepionkę wziewną przeciw wirusowi Covid-19. Jej stosowanie nie wymaga użycia igieł, a co więcej nie trzeba jej przechowywać w niskich temperaturach. O warunkowym dopuszczeniu szczepionki wziewnej do użytku poinformowała podczas Forum Innowacji Pujiang profesor generał Chen Wei, czołowa epidemiolog Chin.

Profesor generał Chen Wei

Convidecia – taką nazwę handlową otrzymała szczepionka w aerozolu do nosa opracowana przez producenta szczepionek CanSino Biologics z Tianjin i Instytut Bioinżynierii Akademii Wojskowej Nauk Medycznych. Specyfik wykorzystuje tę samą formułę co rekombinowana szczepionka przeciwko koronawirusowi firmy CanSino  i jest rozpylana za pomocą specjalnego urządzenia do inhalacji nebulizowanej. To oczywiście mniej bolesny sposób aplikowania leku niż tradycyjne zastrzyki domięśniowe, a zarazem zdecydowanie bardziej sprzyjający masowej dystrybucji.

Według badań przeprowadzonych w trakcie przygotowywania szczepionki wykazano, że w porównaniu z zastrzykami, dzięki metodzie wziewnej, potrzeba tylko jednej piątej zwykłej dawki, podanej jednorazowo, aby pobudzić odporność organizmu i ochronić przed zarażeniem koronawirusem. Szczepionka ta nie musi być przechowywana w specjalnych buteleczkach, nie trzeba jej przechowywać ani w niskich temperaturach, ani transportować w specjalnym reżimie.

Szczepionka Convidecia przeszła fazę II badań klinicznych, wchodzi w fazę III, która oznacza randomizowane (losowe) badania na dużej grupie pacjentów (powyżej 300 osób). Ma ona na celu pełną ocenę skuteczności nowej terapii.

Podczas Forum Innowacji Pujiang poinformowano również, że Instytut Bioinżynierii Akademii Wojskowej Nauk Medycznych opracował skuteczną szczepionkę przeciwko południowoafrykańskiemu wariantowi Covid-19. Instytut złożył wniosek o zezwolenie na wprowadzenie tego specyfiku do III fazy badań klinicznych. Naukowcy z Instytutu są przekonani, że ta ulepszona szczepionka będzie również skuteczna w przypadku innych wariantów koronawirusa Covid-19.

 

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© chiny24.com 2010-2021

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button