E-mobilityMotoryzacja

BYD Tang w Norwegii, czyli chińskie “elektryki” podbijają Europę

BYD Europe ujawnił szczegóły specyfikacji swojego SUV-a BYD Tang (wersja 2021), który już niebawem będzie dostępny dla klientów w Norwegii. Siedmiomiejscowy, w pełni elektryczny pojazd jest wprowadzany na rynek skandynawski przez firmę RSA, partnera BYD w Norwegii, a zarazem jednego z wiodących skandynawskich importerów samochodów.

BYD Tang z napędem na cztery koła to nowa jakość w norweskim segmencie elektrycznych SUV-ów Auto przeznaczone jest dla klientów zainteresowanych autem rodzinnym. Przestronne wnętrze, w którym swobodnie pomieści się kierowca i sześcioro pasażerów, wykończono w bardzo wysokim standardzie. Samochód – według BYD – został wyposażony w ultrawysokie technologie gwarantujące kierowcy komfort prowadzenia pojazdu, a pasażerom wygodę i bezpieczeństwo.

BYD Tang  w wersji na rynek norweski ma zasięg do 505 km na jednym ładowaniu baterii o pojemności 86,4 kWh, a przyspiesza od 0 do100 km/h w zaledwie 4,6 sekundy.

Siedem miejsc i ekskluzywne wnętrze

BYD Tang w wersji 2021 w ramach standardowego wyposażenia dla norweskich klientów posiada siedzenia obite brązową skórą z „gofrowanymi szwami”. Fotele kierowcy, jak i pasażera w przedniej części kabiny są wentylowane i podgrzewane. Duży ekran systemu informacyjno-rozrywkowego można obracać w poziomie lub w pionie.

Duży panoramiczny szklany dach wpuszcza do wnętrza kabiny naturalne światło, nadając mu dodatkowej przestronności. We wnętrzu umieszczono wiele punktów świetlnych LED, które można włączać  i regulować natężenie ich światła w 31 różnych konfiguracjach. BYD Tang utrzymuje łączność w systemie 4G, jest gotów do pracy w systemie 5G.

„Blade Batterty”: innowacyjna technologia

Firma BYD skonstruowała innowacyjną baterię do zasilania samochodów elektrycznych znana jako “Blade Battery”. To całkowicie nowa konstrukcja baterii, która sprawia, że „Blade Battery” jest lżejsza i bardziej wytrzymała niż inne akumulatory do samochodów elektrycznych. Jedną z cech szczególnych tej baterii jest jej odporność na uszkodzenia mechaniczne, które w innych typach baterii grożą samozapłonem (problem aut Tesla).

W wyniku wielu testów i prób wykazano, że „Blade Battery” nie zapala się i nie wybucha w wyniku przebicia (uszkodzenia mechanicznego), czy pod wpływem wysokiej temperatury (uszkodzenia termiczne). „Blade Battery” firmy BYD przebijana prętem rozgrzewa się do temperatury 60 stopni Celsjusza, co w oczywisty sposób wyklucza powstanie pożaru.

Sieć dealerska i czas dostawy

BYD Norway, dzięki swojemu partnerowi RSA, pozyskał największą w regionie sieć dealerską, która rozciąga się na całą Norwegię, jak również inne kraje skandynawskie. Sieć ta nieustannie się rozbudowuje.

Produkcja modelu BYD Tang 2021 dla Norwegii rozpocznie się w drugim kwartale 2021 roku, a pierwsze dostawy tych aut spodziewane są późnym latem.

Chińska konkurencja

Norwegia, największy w Europie rynek samochodów elektrycznych (ponad 50% aut poruszających się po ulicach Norwegii to samochody elektryczne i hybrydowe) stała się pierwszym etapem ekspansji na rynki europejskie wszystkich chińskich producentów samochodów elektrycznych wyższej klasy. Pierwszym chińskim producentem, który rozpoczął sprzedaż swoich aut w Norwegii był Xpeng.

SUV Xpeng G3 jest tu dostępny od października zeszłego roku. Sprzedaż swojego elektrycznego SUVa ES8, a także budowę własnej sieci dealerskiej i obsługi technicznej zapowiedziała 5 maja br. chińska firma NIO.

Pierwsze auta będą tu sprzedawane już w tym roku, natomiast w pierwszych miesiącach 2022 roku pracę rozpoczną 4 pierwsze centra sprzedaży i obsługi NIO w Norwegii.

WuLing Mini EV, największy hit pośród chińskich „elektryków” pojawi się już w tym roku w Europie jako FreZe Nikrob EV, a jego dystrybutorem będzie Dartz Motorz z Łotwy. Auto ma być sprzedawane w cenie od 9,999 euro (cena w Chinach od 3,700 euro).

Samochody Tesla sprzedawane w Europie też już w większości pochodzą z fabryki spółki w Szanghaju.

Nie wiem, czy zorientowaliście się Państwo, że ofensywa chińskich firm motoryzacyjnych na europejski rynek już trwa. Jej początek to inna jakość, niż miało to miejsce chociażby w przypadku „koreańczyków”. Auta Daewoo takie jak Tico, czy Nubira były po prostu niedrogie. Chińskie auta, które pojawiają się coraz liczniej w Europie nie są tanie, a jakością i parametrami próbują się ścigać z najlepszymi. Na początek…

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button