AutonomiaE-mobilityMotoryzacjaRoboty

Shanghai Motor Show 2021 – HuaWei w natarciu, czyli wejście gigantów technologicznych

W dniach od 21 do 28 kwietnia odbywa się w Szanghaju 19 edycja Shanghai Motor Show. Ponieważ sytuacja epidemiczna w Chinach została opanowana, impreza ta odbywa się na żywo, z udziałem wystawców, publiczności, czyli tak, jak tego typu imprezy odbywać się powinny. Możliwość organizowania prezentacji z udziałem fizycznie obecnych widzów oraz fakt, iż Chiny są największym rynkiem motoryzacyjnym świata sprawiły, iż większość światowych producentów samochodów postanowiło tutaj zorganizować premiery swoich najnowszych modeli. I oczywiście wśród nowości najwięcej jest aut elektrycznych. Wszak Chiny są największym rynkiem producentów i nabywców pojazdów NEV.

Wybrane premiery przedstawimy w osobnym materiale. Najpierw trzeba dokonać selekcji, bo targi będą trwały jeszcze tydzień, a już do dzisiaj przedstawiono prasie (w dniach 19-20 kwietnia zorganizowano specjalne pokazy dla mediów) kilkadziesiąt nowych aut.

Choćby takich jak nowy MG, reanimowany przez Chińczyków Brytyjczyk

MG Cyberster

To co zwraca szczególną uwagę w związku z tegoroczną edycją szanghajskich targów motoryzacyjnych, to silna reprezentacja wielkich chińskich firm technologicznych, które w ciągu ostatnich kilku lat coraz poważniej wchodzą pomiędzy producentów samochodów. I to nie tylko jako dostawcy rozwiązań technologicznych, ale jako współproducenci, czy główni producenci samochodów. Samochodów elektrycznych (to chyba oczywiste w przypadku firm tego typu), a zarazem inteligentnych i autonomicznych.

Przykładem technologicznego giganta wkraczającego zdecydowanie do branży motoryzacyjnej jest HuaWei Technologies Co., Ltd.  (华为技术有限公司).

Na dzień dzisiejszy wiemy, że HuaWei związany jest i przedstawiany jako współproducent co najmniej dwóch premierowych konstrukcji zaprezentowanych prasie na Shanghai Motor Show.

Pierwszą z nich jest hybrydowy Seres SF5 wyposażony w system “Huawei DriveONE Three-in-One Electric Drive” składający się z kontrolera silnika, silnika i reduktora. Pojazd korzystając wyłącznie z energii zakumulowanej w bateriach może przejechać około 180 km, w trybie nazwanym „zasięgiem rozszerzony”, czyli dzięki łączonej pracy silnika spalinowego i elektrycznego uzyskuje zasięg ponad 1000 km.

Taki zasięg umożliwia autu “Hump Intelligent Range Extender System” opracowany wspólnie przez Huawei i Seres. Dwusilnikowy napęd spalinowo-elektryczny osiąga moc 543 KM, która przenoszona jest na 4 koła z momentem obrotowym 820 Nm, dzięki czemu samochód osiąga 100 km/h w 4.68 sekundy.

Auto wyposażone w system HuaWei HiCar (Cellular Vehicle-to-Everything CV2-X) ma kosztować w Chinach 246.800 RMB (~143.200 PLN) w wersji 4WD i 216.800 RMB (~125.800 PLN) w wersji 2WD. Auta będzie można nabyć we flagowych salonach Huawei na terenie całych Chin od 21 kwietnia 2021 roku.

 

Kolejnym autem, które zaprezentowano w Szanghaju, a które powstało we współpracy producenta samochodów z HuaWei jest Arcfox Alpha S EV firmy BAIC. Inteligentny kokpit Arcfox Alpha S HuaWei HI wykorzystuje system operacyjny Harmony OS. Według informacji opublikowanej przez przedstawicieli HuaWei liczba aplikacji w inteligentnym kokpicie Harmony OS tego auta przekroczyła dwucyfrową wartość. Spółka otworzy wkrótce API dla deweloperów, aby ułatwić tworzenie kolejnych aplikacji dla tego i innych pojazdów wykorzystujących system HuaWei Inside (HI). W Arcfox Alpha S EV w desce rozdzielczej zainstalowano ekran 4K o przekątnej 20,3 cala, a także system rozpoznawania gestów i twarzy.

Samochód wykorzystuje technologię szybkiego ładowania baterii opracowaną przez HuaWei. W trybie szybkiego ładowania DC po 10 minutach samochód Arcfox Alpha S HuaWei HI  jest w stanie przejechać 197 kilometrów, pełne ładowanie baterii zajmuje w tym trybie tylko 15 minut. W przypadku „normalnego” ładowania AC pełne ładowanie baterii trwa 7 godzin. Baterie Arcfox Alpha S HuaWei HI można też ładować bezprzewodowo. Zasięg pojazdu z bateriami naładowanymi w pełni to około 708 km. Tesla Model Y ma zasięg 594 km.

Jednak to co najbardziej zainteresowało dziennikarzy w związku z tym autem, zaprezentowano w formie filmów video. Model ArcFox Alpha S w wersji Huawei HI jest pierwszym inteligentnym pojazdem elektrycznym wyposażonym w rozwiązanie Huawei Lidar – technologię autonomicznej jazdy, dzięki której auto samo ocenia warunki drogowe i prowadzi się samodzielnie. Co to oznacza? Oto próbka możliwości auta zaprezentowana prasie:

ArcFox Alpha S w wersji HuaWei HI został wyposażony w 34 czujniki, 3 lidary 96 wiązkowe, 6 radarów fal milimetrowych, 12 kamer, 13 radarów ultradźwiękowych oraz procesor HuaWei o mocy obliczeniowej 352Tops. Ponadto auto uzbrojono w kamerę dalekiego zasięgu o wysokiej rozdzielczości, która współpracując z lidarami zgrywa się z mapami o wysokiej precyzji, pozwalając systemowi „widzieć” pasy ruchu, sygnalizację świetlną, znaki drogowe, etc. Dzięki ciągłemu samouczeniu się maszyny i nieustannej iteracji (iteracja to powtarzanie tej samej operacji w pętli aż do spełnienia określonego warunku), z czasem, jak w przypadku żywego kierowcy, rośnie „pewność” prowadzenia się auta-robota, osiągając sprawność doświadczonego kierowcy.

Samochody ArcFox Alpha S, w zależności od wersji, kosztują od 388.900 RMB (~225.500 PLN) do 429.900 RMB (~249.500 PLN). ArcFox Alpha S w wersji HuaWei HI będą również sprzedawane w salonach flagowych HuaWei Technologies.

To zaledwie 2 przykłady nowych aut konstruowanych we współpracy z HuaWei. Tych, które korzystają z systemów opracowywanych przez HuaWei, a prezentowanych właśnie na targach Shanghai Motor Show jest z pewnością znacznie więcej. W zeszłym roku wolę współpracy z HuaWei, a zwłaszcza wykorzystaniem systemu inteligentnego kokpitu HuaWei Inside zainteresowanych było ponad… 30 producentów aut.

I jak wspomnieliśmy na początku – więcej informacji na temat targów i tego co tam zaprezentowano przedstawimy w osobnym materiale. Lub materiałach. Z żalem, że w tym roku nie zaprezentujemy materiałów video, które były w planie. No cóż. Być może uda się zrealizować ten plan za dwa lata. Shanghai Motor Show odbywa się bowiem co dwa lata.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button