NaukaWiadomości

Xplorer Prize: Jak dostawać 50 tysięcy juanów miesięcznie przez pięć lat (w zasadzie za nic)?

Proste. Wystarczy zostać jednym z 50 zwycięzców Xplorer Prize. Właśnie ogłoszono listę szczęśliwców, którzy zostali laureatami zeszłorocznej edycji tego konkursu.

No dobrze, dla tych którym pociekła ślinka – garść szczegółów. Xplorer Prize została ufundowana w 2018 roku przez założyciela i prezesa firmy Tencent Pony Ma oraz zespół 18 naukowców. Wyróżnienie to ma na celu promować młodych naukowców (do 45 roku życia) pracujących w obszarze nauk podstawowych, badań podstawowych albo dokonujących przełomów technologicznych. Obecnie pieczę nad tym przedsięwzięciem sprawuje Fundacja Tencent.

Zdjecie grupowe wszystkich laureatów nagrody Xplorer Prize 2019 podczas ceremonii wręczenia nagród w Pekinie.

 

Nauki podstawowe (nauki czyste) – obszar badań naukowych prowadzonych dla zrozumienia podstaw wszystkich nauk, bez nastawienia na praktyczne rozwiązanie określonego problemu, np. w technice czy przemyśle. Współcześnie prowadzenie działań na polu nauk podstawowych jest zwykle bardzo kosztowne, a nie gwarantuje szybkiego zwrotu nakładów. Z tego powodu są one prowadzone najbardziej intensywnie w krajach wysoko rozwiniętych gospodarczo, skłonnych do finansowania programów długofalowych.

Badania podstawowe – prace eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne Opracowanie nowej koncepcji technologicznej lub technicznej zwykle wymaga postępu badań podstawowych. W wielu przypadkach takie badania są prowadzone w dziedzinach nauki nie związanych z technologią, w której znajdują zastosowanie.

Ma Huateng (znany jako Pony Ma), twórca i szef Tencent

Tencent Holdings Limited, Tencent (腾讯控股有限公司) to międzynarodowa korporacja technologiczna i inwestycyjno-holdingowa. Działalność grupy skupia się na nowoczesnych technologiach i Internecie. Jej filie zapewniają różnego rodzaju usługi i produkty zarówno w Chinach, jak i na całym świecie. Główną siedzibą jest Shenzhen. Tencent jest największą na świecie korporacją inwestycyjną, jedną z największych firm internetowych i technologicznych, a także największą firmą z branży gier i mediów społecznościowych w skali globu. Najbardziej znanym produktem Tencent jest wielofunkcyjna aplikacja mobilna WeChat, która w ciągu dekady stała się najpotężniejszą aplikacją mobilną świata. Ale Tencent jest także właścicielem większości chińskich serwisów muzycznych, kontroluje także setki spółek zależnych w wielu branżach i obszarach: w handlu elektronicznym, handlu detalicznym, grach wideo, oprogramowaniu, rzeczywistości wirtualnej, współużytkowaniu pojazdów, bankowości, usługach finansowych, fintech, technologii konsumenckiej, technologii komputerowej, motoryzacji, produkcji filmów, sprzedaży biletów, produkcji muzycznej, technologii kosmicznej, zasobach naturalnych, smartfonach, dużych zbiorach danych, rolnictwie, usługach medycznych, przetwarzaniu w chmurze, mediach społecznościowych, IT, reklamie, mediach streamingowych, sztucznych wywiadach, robotyce, UAV, dostawach żywności, usługach kurierskich, e-bookach, edukacji i energii odnawialnej. Jako inwestor Tencent ostatnio koncentruje się na start-upach w rozwijającej się azjatyckiej scenie technologicznej.

Każdy ze zwycięzców Xplorer Prize otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 3 milionów juanów, wypłacaną w miesięcznych ratach przez 5 lat. To daje 50 tysięcy juanów miesięcznie, czyli około 29 tysięcy złotych. Na rękę. Fundusz nagrodowy Xplorer Prize powstał dzięki donacjom 26 różnorodnych organizacji (instytutów, uczelni i firm prywatnych).

Xplorer Prize jest konkursem o charakterze międzynarodowym. Chętni do wzięcia udziału w nim muszą spełnić kilka podstawowych warunków:

  • data urodzenia – po 1 stycznia 1974,
  • praca – na pełen etat w organizacji zarejestrowanej w Chinach kontynentalnych, Hong Kongu lub Makao
  • tytuł naukowy – najwyższy stopień naukowy w swojej specjalizacji.

Poniżej slajd pokazujący dziedziny, w których można zgłaszać swoją aplikację.

Aplikacje na rok 2020 są już zamknięte, ale wiadomo, że będzie można składać dokumenty do Xplorer Prize 2021 w dniach od 1 stycznia do 15 kwietnia 2021 roku. Zainteresowani mogą znaleźć wszystkie szczegółu na stronie Xplorer Prize w dziale FAQ i Application Guide.

Jak się Państwu podoba taka promocja talentów i zapewnienie im spokoju na czas prowadzenia przełomowych badań przez przynajmniej 5 lat? A może w Polsce powinien powstać podobny program rządowy, może prywatny? Na analogicznych zasadach? Tylko gdzie i jak te badania podstawowe miałyby być realizowane…?

P.S . Uprzejmie donoszę, że Redachtór Ślazyk próbował aplikować ze swoim projektem na styku konstrukcji i technologii cross-dyscyplinarnych: „Czapeczka antyradiacyjna papierowa origami z materiałów mieszanych (recycling + szkielet na bazie polimerów kukurydzianych)”. Nawet młodo wygląda, więc pierwsze sito przeszedł, poległ jednak przy weryfikacji dokumentów. Legitymował się nabytym na kiercelaku doktoratem z czapeczkologii stosowanej.

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© chiny24.com 2010-2020

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button