Wiadomości

1 milion 400 tysięcy kandydatów do pracy

PEKIN – W niedzielę od godziny 9 rano rozpoczęły się egzaminy dla osób zainteresowanych podjęciem pracy w administracji państwowej. W tym roku do egzaminu przystąpiło 1 milion 400 tysięcy kandydatów.Choć wydaje się to ogromną liczbą to w porównaniu z rokiem zeszłym mamy do czynienia z niewielkim, ale spadkiem zainteresowania pracą w urzędach państwowych. W roku 2009 przystąpiło bowiem do egzaminu o 30 tysięcy osób więcej niż obecnie.

W tym roku egzamin przeprowadzono w 46 wielkich miastach Chin. Składał się on z 2 pisemnych części odbywających się ran i po południu. Pierwsza część to test wielokrotnego wyboru oceniający umiejętność posługiwania się językiem chińskim, zdolności matematyczne i logiczne. Druga część służy sprawdzeniu umiejętności pisania (a pamiętajmy, że chodzi o chińskie, złożone znaki) oraz zdania kandydata na określone tematy.

Do tej pory co roku zwiększała się ilość osób zainteresowanych pracą w aparacie państwowym. Do pierwszego egzaminu stanęło zaledwie 120 000 osób. W tym roku ponad 10 razy więcej. Dlaczego? Czym bardziej rozedrgana chińska rzeczywistość, tym większe zainteresowanie posadami, które w Chinach zwane są “żelazna miska ryżu”. To posady być może mało spektakularne, za którymi kryją się niezbyt wygórowane apanaże i niewielkie możliwości awansu, ale pewne comiesięczne wpływy na konto, bez konieczności spędzania nadgodzin i weekendu w pracy.

Na 1 milion 400 tysięcy kandydatów czeka w tym roku 16000 posad. Pracę w administracji państwowej dostanie 1 osoba na 64 kandydujących.

.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button