Wiadomości

Guangdong wspiera rozwój Xinjiangu

GUANGZHOU – Guangdong, jedna z najbardziej rozwiniętych ekonomicznie prowincji Chin na południu kraju, planuje wesprzeć czynnie rozwój prowincji Xinjiang. Xinjiang, znajdująca się na północnym zachodzie kraju jest jedną z największych a jednocześnie najbardziej zacofanych prowincji chińskich.

Region ten zamieszkany jest w dużej mierze przez mniejszość etniczną Ujgurów, którzy są wyznawcami islamu. Odmienność i odrębność mieszkańców tej dalekiej prowincji była z pewnością jedną z przyczyn mniejszego zainteresowania Pekinu wsparciem ekonomicznego rozwoju tego obszaru. W tym roku stolica prowincji Urumqi była świadkiem poważnych niepokojów o podłożu etnicznym., a to pewnie pobudziło władze centralne do działania. Obecnie najlepiej rozwinięte prowincje z Chin wschodnich mają za zadanie opiekować się i wspierać wskazane odgórnie regiony oraz gałęzie przemysłu Xinjiangu.

Prowincji Guangdong przypadł w udziale wkład w rozwój Xinjiangu jako zaplecza produkcyjnego bawełny, której brak coraz dotkliwiej odczuwany jest właśnie przez producentów z Kantonu i innych miast Guangdongu.

Projekt będący wynikiem współpracy lokalnych władz, Guangzhou Suihua Clothing & Textiles Co Ltd oraz Guangxin Foreign Trade Group Co Ltd ma dać miejsce pracy dla ponad 3500 osób. Uczestnicy projektu zainwestują prawie 100 milionów dolarów.

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button