Wiadomości

140 miliardów yuanów w wodę

PEKIN – Chiny od 2006 roku do końca bieżącego roku zainwestowały sumę ponad 140,5 miliarda yuanów (21 miliardów dolarów) w ambitny plan przekierowania wód z południa na północ kraju. Projekt znany pod nazwą “Przekierowanie Wody z Południa na Północ” został uruchomiony w roku 2002 i jak się przewiduje zostanie ukończony w roku 2014.  Projekt ma na celu przekierowanie części wody z rzeki Jangcy systemem kanałów i wodociągów na północ kraju dla zaspokojenia potrzeb Pekinu i Tianjinu. Północ Chin to obszary suche, na których już w tej chwili pojawiają się problemy z pozyskiwaniem wód gruntowych.

Koszt całej operacji szacuje się na 230 miliardów yuanów, nie licząc dodatkowych kosztów związanych z ochroną przed zanieczyszczeniami oraz systemem kontroli czystości wód.

Projekt budzi wiele wątpliwości. Powoduje też rosnące napięcia z sąsiadami Chin, którzy zaczynają odczuwać skutki regulowania i odwracania przez Chińczyków nurtów wielu głównych rzek.  Krytycy projektu wskazują na to, że woda dostarczana z południa kraju nie pozwoli zaspokoić potrzeb Pekinu, ponieważ gwałtownej degradacji ulegają dotychczasowe źródła wody dla tej metropolii. Co więcej przekierowanie tak dużych ilości wody z rzeki Jangcy może mieć nieprzewidywalne skutki dla całego ekosystemu w dolinie tej wielkiej rzeki.

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button