Wiadomości

Nie powinniśmy wywierać presji na Chiny…

BRUKSELA – Wiceprzewodnicząca delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw stosunków z Chińską Republiką Ludową Iliana Iwanowa, powiedziała po spotkaniu z przedstawicielami rządu Chin, że Unia Europejska nie powinna narzucać się z propozycjami podniesienia kursu wymiany chińskiej waluty, ponieważ powinna to być suwerenna decyzja Chin.Sprawy związane z polityka monetarną są indywidualną sprawą każdego kraju, zatem decyzje dotyczące na przykład wartości własnej waluty powinny być podejmowane przez poszczególne kraje bez presji z zewnątrz. Chiny maja pełne prawo do niezależności podejmowania decyzji związanych z aprecjacja yuana. Zrobią to wtedy, kiedy będą gotowe, powiedziała Iliana Iwanowa.

To kolejny dowód na brak jakiejkolwiek wspólnej polityki Unii Europejskiej w zakresie współpracy z Chińską Republika Ludową. W sytuacji kiedy gospodarka europejska doświadcza boleśnie braku równowagi w wymianie handlowej z Chinami, coraz częściej słychać głosy przedstawicieli państw członkowskich UE, żeby nie naciskać na Chiny w sprawie wartości waluty tego kraju. A jest to przecież jeden z kluczowych powodów, dla których gospodarka chińska jest tak konkurencyjna wobec gospodarek krajów unijnych.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button