TechnologieWiadomości

Smart ring – inteligentny pierścionek

Język polski wyraźnie już nie nadąża za nowymi produktami bazujących na nowych technologiach. Mamy polskie określenie „urządzenia mobilne”, ale jak po polsku nazwiemy „wearable tech products”, zwane również „smartwear”? Galanteria cyfrowa? My nie mamy nawet nazwy na to stosunkowo nowe zjawisko techniczno-biznesowe, a tymczasem chińska firma Origami Labs z Hong Kongu zdążyła osiągnąć kolejny, wyższy stopień zaawansowania tego typu rozwiązań prezentując urządzenie zwane „smart ring”, czyli inteligentny pierścionek.

 

Pierścionek ORii skonstruowany przez Origami Labs zakłada się na palec wskazujący. Ten, dzięki wykorzystaniu zjawiska przenoszenia drgań z urządzenia przez kości palców, zamienia się w słuchawkę smartfona kiedy tylko użytkownik dotknie czubkiem palca wskazującego okolic swego ucha.

Prototyp inteligentnego pierścionka Origami Labs prezentowany w zeszłym roku w Hong Kongu

Sprzężenie pierścionka z systemem komend głosowych („voice assistant”) danego telefonu pozwala na korzystanie ze smartfona bez konieczności spoglądania na ekran.

 

Wynalazek firmy Origami Labs łączy się z telefonami dzięki technologii Bluetooth. Dzięki „voice assistant” i wbudowanemu w pierścień mikrofonowi można uruchamiać zainstalowane w telefonie aplikacje, łączyć i rozłączać rozmowy, wprowadzać notatki, sprawdzać terminarze. Twórca „smart ring” a jednocześnie szef Origami Labs, Kevin Wong poinformował, że w świetle badań rynkowych wynalazek cieszy się szczególnym zainteresowaniem mężczyzn w wieku 25-40 lat. Dlatego też firma planuje rozpoczęcie prac mających na celu stworzenie całych serii pierścieni o zróżnicowanym wzornictwie, dopasowanym do preferencji mężczyzn. Jednocześnie firma pracuje intensywnie nad stworzeniem sztucznej inteligencji, dzięki której układ smart ring – voice assistant – smartfon będzie służył użytkownikowi „niczym osoba w wieku 4-5 lat, której można powierzyć pewne podstawowe zadania, a która jednocześnie daje pewność bardzo dobrego wykonania tychże zadań. Z biegiem czasu system będzie ewoluował pozwalając powierzać mu realizację coraz bardziej złożonych zadań”.

„Smart ring” to wynalazek inspirowany doświadczeniami ojca Kevina Wonga, osoby silnie niedowidzącej, pracownika Microsoftu. Pierwotnie inteligentny pierścionek był inteligentnym kolczykiem, ale dzięki testom dokonanym przez pana Wonga seniora oraz osób z grup wsparcia osób niedowidzących i niewidomych z Hong Kongu, okazało się, że urządzenie umieszczane na palcu jest znacznie wygodniejsze i praktyczniejsze dla użytkowników niż zakładane na ucho, lub do ucha wkładane.

 

Start-up Origami Labs bierze udział w Hong Kong Cyberport Incubation Programme, w ramach którego tylko nowymi produktami z obszaru „smartwear” zajmuje się aż 30 podmiotów. Ma to niewątpliwy związek z inicjatywą władz Shenzhen, które w roku 2017 postanowiły zaimplementować projekt wyposażenia w różnego rodzaju „galanterię cyfrową” wszystkich mieszkańców miasta, którzy ukończyli 60 rok życia. Miasto zamierza wyposażyć w różnego rodzaju urządzenia (lokalizatory GPS, sygnalizatory/alarmy upadku, monitory rytmu serca, oddechu, poziomu cukru we krwi, i wiele innych) przede wszystkim starsze osoby mieszkające samotnie, lub te, u których zdiagnozowano wszelkiego rodzaju formy demencji.

 

Wartość raczkującego chińskiego rynku „galanterii cyfrowej” (głównie smartwatche) w roku 2015 określono na 12,58 miliarda juanów (około 7 miliardów złotych). Do 2025 roku wartość tego rynku ma wzrosnąć aż 10 krotnie.

Źródło: SCMP, crunchbase, orii.io

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button