Wiadomości

Nobel znika z chińskiej sieci

CNN – W czasie kiedy media na całym świecie przekazują informacje na temat tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla, chińskiego dysydenta Liu Xiaobo, chińskie media nie poświęcają dzisiaj tej sprawie żadnej uwagi. Wczoraj rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ch.R.L. w typowym dla Chin tonie wygłosiła krótkie oświadczenie: Liu Xiaobo to skazany prawomocnie kryminalista, przyznanie mu Nagrody Nobla było złamaniem istoty tej nagrody. Koniec, kropka, sprawa załatwiona.

Jeśli dzisiaj będąc w Chinach chcesz “wygooglać” takie frazy jak Nagroda Nobla, Liu Xiaobo, zobaczysz wyłącznie komunikat o błędzie strony. Ta sama “choroba” dotknęła dziś mikro-blogi w Chinach. Odbiorcy programów informacyjnych takich jak CNN otrzymują wiadomość o problemach z sygnałem satelitarnym.

Dziwną wydaje się nerwowość chińskich specjalistów od propagandy. W końcu Liu Xiaobo jest w Chinach postacią niemalże nieznaną. Jego postawa ogromnej większości Chińczyków – gdyby o niej wiedzieli – wydałaby się po prostu objawem obłędu. Mimo to Pekin woli zdusić jakiekolwiek informacje o dysydencie, zamiast ignorować je, pozwolić im wybrzmieć i zgasnąć wcześniej czy później. Wiadomo przecież, że najlepiej smakuje owoc zakazany. Ten ogólnie dostępny nie interesuje zupełnie nikogo.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button