Wiadomości

1,5 miliarda na magazyny z warzywami

PEKIN – Rząd centralny przeznaczył 1,5 miliarda yuanów (około 750 milionów złotych) na dotacje dla producentów i dostawców warzyw oraz na budowę specjalnych magazynów, gdzie gromadzone będą zapasy warzyw na zimę.

W północnych Chinach często brakuje produktów rolnych w związku z problemami z transportem, które są bezpośrednim następstwem trudnych warunków pogodowych. Gwałtowne opady śniegu i niska temperatura powodują korki na drogach, które w dużej części staja się nieprzejezdne. Dostawy warzyw docierają na północ głównie transportem ciężarowym, ale samochody często grzęzną w śniegu lub stoją całymi dniami w wielokilometrowych korkach, co powoduje zniszczenie wrażliwego na zimno towaru i olbrzymie straty.

Ministerstwo Finansów zdecydowało się przeznaczyć pieniądze na budowę magazynów, które pozwolą na zaspokojenie rosnącej zimą podaży na warzywa oraz zapobiegną sezonowym wzrostom cen produktów rolnych. Pierwsze plany projektu, nazywanego powszechnie  “projektem warzywnym”, powstały w 1988 roku, a w marcu  zeszłego roku nową wersję projektu włączono do najnowszego Planu Pięcioletniego.

Od 1988 roku projekt doprowadził do powstania ponad 4000 punktów sprzedaży produktów rolnych.


Źródło: China.org., opracował: m.p.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button