WiadomościWiadomości

150 kilometrów w 15 minut. Koleją…

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (29/2023/281)

150 km z Szanghaju do HangZhou w 15 minut. Koleją… 

Pokonanie tej trasy w tak krótkim czasie będzie możliwe jeśli na tym odcinku powstanie linia kolejowa w systemie hyperloop. To koncept pociągu poruszającego się na poduszce magnetycznej wewnątrz rury próżniowej. Brak tarcia, gwarantowany przez poduszki magnetyczne, jak i brak oporu wywoływanego przez powietrze, ma sprawić, że pociąg będzie poruszać się z prędkością na wet 1000 km/h.

Inżynierowie i naukowcy z Chińskiego Instytutu Badawczo-Rozwojowego Kolei poinformowali, że pracują nad studium wykonalności połączeń hyperlopem następujących par miejskich:

  • Pekin (BeiJing, 北京) – ShiJiaZhuang (石家庄), linia o długości 250 km,
  • Kanton (GuangZhou, 广州) – ShenZhen (深圳), linia 160 km,
  • ChengDu (成都) – ChongQing (重庆), linia 170 km
  • Szanghaj (ShangHai, 上海) – HangZhou (杭州), linia 150 km.

Istnieje już 15-kilometrowy odcinek testowy zbudowany w miejscowości DaTong (chin. 大同) w północnej prowincji ShanXi (chin. 山西).

Do końca bieżącego roku trasa eksperymentalna osiągnie 60 km długości, co pozwoli przeprowadzić pełne testy pociągów.

Źródło:

https://m.thepaper.cn

Jednorożce trzymają się mocno

HuRun Research (chin. 胡润研究院), brytyjska firma analityczno-doradcza z siedzibą w Szanghaju, opublikowała, jak co roku, listę największych globalnych firm-jednorożców („unicorns”).

Drugi rok z rzędu największym jednorożcem świata jest ByteDance/TikTok (chin. 字节跳动), kierowany przez prezesa Zhang Yi Minga (张一鸣). Jego wartość oszacowano na 200,56 mld USD (ok. 840,93 mld PLN).

W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze 4 chińskie spółki:

 • miejsce trzecie: Ant Group (蚂蚁集团), spółka zależna Alibaby (阿里巴巴) – fintech, płatności mobilne, mikro kredyty, ubezpieczenia (prezes Jing Xia Dong 井贤栋), wycena to 120,58 mld USD (ok. 505,43 mld PLN);
 • miejsce czwarte: Shein (希音) – handel internetowy, głównie odzież, tekstylia, dodatki (prezes Xu Yang Tian 许仰天), wycena to 65,4 mld USD (ok.274,1 mld PLN);
 • miejsce szóste: WeBank (微众银行) – cyfrowa bankowość (prezes Gu Min顾敏); wycena to 33,43 mld USD (ok.140 mld PLN);
 • miejsce dziesiąte: CaiNiao (菜鸟网络) spółka-córka Alibaby (阿里巴巴) – logistyka, dostawy kurierskie (prezes Tong Wen Hong 童文红), wycena to 26,89 mld USD (ok.112,68 mld PLN).

W sumie najwięcej spółek unicorn wyszczególnionych na tegorocznej liście ma siedziby w Stanach Zjednoczonych (666), na drugim miejscu znalazły się Chiny (316), a na trzecim Indie (68).

Chiny mają więcej spółek-jednorożców niż kolejnych w zestawieniu 15 państw razem wziętych.

Patrząc na lokalizację geograficzną „jednorożców” – 51% zarejestrowano w Ameryce Północnej, 34% w Azji a tylko 12% w Europie.

Na liście miast, będących siedzibami największej liczby tego typu przedsiębiorstw

  • na 3 miejscu znalazł się Pekin (79),
  • na 4 Szanghaj (66),
  • na 6 ShenZhen (33),
  • na 10 Kanton (22) wraz z HangZhou (22).

I jeszcze jedna informacja: globalnie kraje o największym potencjale gospodarczym (PKB) a które nie stały się miejscem narodzin spółek-jednorożców to Rosja, Arabia Saudyjska, Polska, Wenezuela, RPA, Bangladesz, Iran, Pakistan, Rumunia.

Źródło:

https://www.sohu.com/a/668515206_121124372

Unicorn (pol. „jednorożec”), to startup wyceniany na co najmniej 1 miliard dolarów amerykańskich (ok.4,2 mld PLN). Twórcą tego terminu jest Aileen Lee. Według CB Insights w czerwcu 2022 na świecie istniało ponad 1100 jednorożców.

Rozwój sieci satelitów

Chiny bez pośpiechu, ale krok za korkiem, systematycznie, budują swoją sieć satelitów komunikacyjnych. Docelowo składać się ona będzie z 13 000 satelitów umieszczonych na niskiej orbicie Ziemi (500 -1200 km).

Projekt ten ważny jest z punktu widzenia eksploracji kosmosu, ekonomii i nawigacji na lądach i morzach. Stany Zjednoczone od lat rozwijają swoją sieć, aczkolwiek koncertują się na orbicie 500 km.

Sieci satelitarne stanowią istotny element planowania i realizacji misji kosmicznych na Księżyc, Marsa i dalej.

W 2030 roku Chiny planują przeprowadzić misję załogową na Księżyc, a w 2040 roku uruchomić stałą bazę załogową.

Źródło:

https://baijiahao.baidu.com

OPINIE o Chinach

Peter Wennink, prezes holenderskiego ASML, największego na świecie producenta najbardziej zaawansowanych maszyn litograficznych do produkcji układów scalonych/chipów:

„To było do przewidzenia, że Chiny będą dążyć do opracowania własnych maszyn do produkcji półprzewodników, gdy nie będą mogły kupować tych urządzeń od zagranicznych wytwórców”.

Winnink spodziewa się, że sprzedaż ASML do Chin będzie rosła, ponieważ chińscy producenci chipów spieszą się z zakupem tych maszyn, które nie są jeszcze objęte restrykcjami nałożonymi przez Stany Zjednoczone.

Nie martwi go to, że rywale, również w Chinach, są bliscy zbudowania, konkurencyjnych dla ASML najnowocześniejszych maszyn litograficznych do produkcji najbardziej zaawansowanych chipów. Stwierdził, że może to nastąpić wkrótce. Nie mniej absolutnie niezbędnym jest, aby ASML nadal miał dostęp do rynku Chin, ponieważ jest on największym rynkiem chipów komputerowych na świecie.

Źródło:

https://www.reuters.com

Od biznesmena do profesora

W kwietniu br. Jack Ma Yun (马云), założyciel, a obecnie główny udziałowiec znanego powszechnie holdingu Alibaba (阿里巴巴), uzyskał tytuł honorowego profesora Uniwersytetu w Hong Kongu.

Jest to dowód uznania hongkońskiej uczelni dla osiągnięć Jacka Ma jako biznesmena, filantropa, a także filozofa przedsiębiorczości. W uzasadnieniu swej decyzji rada uczelni napisała, że te doświadczenia zebrały się na umiejętność dogłębnego zrozumienia trudności, z jakimi borykają się małe i średnie przedsiębiorstwa.

Misję grupy Alibaba stanowiło hasło Jacka Ma, by

„ułatwiać prowadzenie interesów gdziekolwiek”.

Firma przez niego zbudowana znana jest z największej na świecie platformy handlu internetowego (hurtowego, detalicznego, crossborder). Ale ta działalność dała początek kolejnym projektom, jak rozwiązania Big Data, obsługujące dziesiątki milionów małych i średnich przedsiębiorstw nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. W ramach grupy Alibaba rozwinięto usługi finansowe online, systemy płatności mobilnych (największe w kraju AliPay), przetwarzanie danych w chmurze i inteligentną logistykę.

Jack ma jakiś czas temu wycofał się z działalności biznesowej i poświęcił filantropi i edukacji w ramach swoich fundacji, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy wiejskim nauczycielom. Każdego roku setce wybranych nauczycieli udziela wsparcia finansowego.

Poza tym w kręgu zainteresowań Jacka Ma jest zaawansowane rolnictwo i wspierające je innowacje technologiczne.

W ubiegłym roku Jackowi Ma przyznano tytuł profesora wizytującego Uniwersytetu w Tokio oraz Uniwersytetu w Tel Avivie. Tam centrum jego zainteresowania są osiągniecia naukowo-badawcze w nowoczesnym rolnictwie.

Jack Ma Yun ma 58 lat i na najnowszej liście najbogatszych osób w Chinach zajmuje 9 miejsce z majątkiem wartości 180 mld RMB (ok. 110 mld PLN).

Źródło: 

http://news.hsw.cn

https://www.163.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button