Wiadomości

Xi Jinping

PEKIN – Wiceprezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping  został wyznaczony wiceprzewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej, ogłoszono w specjalnym komunikacie kończącym 4 dniowe obradyV posiedzenia plenarngo 17 Komitetu Centralnego Chińskiej Republiki Ludowej.

Zgodnie z obyczajami Chińskiej Republiki Ludowej oznacza to, że Xi Jinping został oficjalnie uznany za sukcesora prezydenta Hu Jintao i obejmie jego stanowiska w 2012 roku.

Kim jest Xi Jinping, człowiek, który wkrótce stanie się najważniejszą osobą w Chinach?

Xi Jinping urodził się w 1953 w prowincji Shaanxi. W 1971 wstąpił do Ligi Młodzieży Komunistycznej, a w 1974 do Komunistycznej Partii Chin. W czasie swojej działalności politycznej zajmował różne stanowiska w partii, w prowincjach Fujian, Hebei, Zhejiang i Shaanxi. W 1990 został dyrektorem szkoły partyjnej w Fuzhou.

W 1999 Xi został wicegubernatorem prowincji Fujian, a w 2000 gubernatorem tej prowincji. W 2002 objął funkcję sekretarza Komitetu KPCh w prowincji Zhejiang. Został również wówczas członkiem Komitetu Centralnego KPCh. W marcu 2007 zajął stanowisko sekretarza Komitetu KPCH w Szanghaju.

Mianowanie Xi na stanowisko w Szanghaju, najbogatszej chińskiej prowincji, było znakiem wzmocnienia jego znaczenia i przyszłej roli w strukturach partii komunistycznej. Było również wyrazem poparcia i zaufania ze strony przewodniczącego ChRL Hu Jintao.

22 października 2007 podczas 17. Kongresu KPCh, Xi został wybrany w skład 9-osobowego Stałego Komitetu Biura Politycznego KPCh, który to jest uważany za najważniejszy organ polityczny w kraju. Xi zajął w nim 5. pozycję w hierarchii. Reprezentuje w nim 5. generację polityków. Razem z nim 6. pozycję w Komitecie Stałym Biura Politycznego zajął Li Keqiang. Xi z powodu objęcia wyższej pozycji może być uważany za głównego kandydata do sukcesji po przewodniczącym ChRL Hu Jintao w 2012. W marcu 2008 został wybrany przez Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych na stanowisko wiceprzewodniczącego państwa.

Xi Jinping jest żonaty z Peng Liyuan, znaną piosenkarką ludową. Para ma jedno dziecko, córkę Xiao Muzi.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button