Wiadomości

II edycja spotkania “Odkryj Chiny” w Warszawie

23 listopada firma Chinese2know we współpracy z Fundacją Odkryj Chiny zorganizowała II edycję spotkania z cyklu "Odkryj Chiny". Tematem wiodącym konferencji był Biznes z Chinami od A do Z, czyli elementarz współpracy z chińskimi firmami i partnerami.

Byłem tam, miód i wino piłem. Jak również wystąpiłem jako prelegent. Organizatorzy swoje wrażenia z prelekcji mej opisali jak następuje:

"Po przerwie kawowej głos zabrał pan Leszek Ślazyk, założyciel portalu beta.chiny24.com. W swoim wystąpieniu, pełnym barwnych wspomnień i doświadczeń z wieloletniego pobytu w Chinach, w których mieszkał i pracował, pan Leszek zwracał uwagę na pewne, wydawałoby się oczywiste prawdy, które warto mieć na uwadze próbując swych sił w imporcie z Chin. Przede wszystkim warto zacząć od zdjęcia z półki dowolnego atlasu świata, odrysowania z niego na kartkę papieru obrysu Polski i z zachowaniem skali – obrysu Chin. Po wycięciu ich nożyczkami i odmierzeniu odległości (znowu w skali) należy je umieścić na podłodze w salonie i spokojnie popatrzeć. Wielkość obu krajów w porównaniu i odległość jakie je dzieli powinna dać do myślenia. Jeśli coś w imporcie pójdzie nie tak. to raczej nie ma szans aby początkujący biznesmen pojechał tam.. robić porządek. Poza tym lepiej nie zaczynać biznesu od importu, najpierw warto nabrać doświadczenia na lokalnym rynku, zanim ktoś będzie się porywać na sprowadzanie towarów z końca świata.Należy też być bardzo sceptycznym w odniesieniu do wszystkich „genialnych pomysłów” na „złoty interes” – szczególnie tych zasłyszanych lub przeczytanych w Internecie. Jeśli już chcemy coś sprowadzać, to najlepiej z branży, którą lubimy, albo przynajmniej którą znamy. W ten sposób mamy pewne szanse na sprawdzenie wiarygodności i rzetelności oferty, jaką otrzymujemy. Istotne są również warunki dostawy i w zasadzie konieczność kontroli towaru na miejscu, najlepiej przed załadunkiem – bez tego nie należy się później dziwić, jeśli w kontenerze zamiast zamawianego towaru jest… coś zupełnie innego."

.
Show More

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button