Wiadomości

Walka o węgiel: 9 zabitych, 48 rannych

LUXI – Policja aresztowała 2 właścicieli kopalni w powiecie Luxi w prowincji Yunnan w związku z tragicznym wypadkiem w wyniku którego zginęło 9 osób a 48 zostało rannych. Wypadek ten nie miał jednak związku z pracą pod ziemią, a był efektem sporu obu właścicieli o dostęp do złóż węgla.
Wang Jianfu, właściciel kopalni Xiaosongdi Coal Mine i Zheng Chunyun, właściciel Yuejin Coal Mine zostali aresztowani przez policję pod zarzutem podżegania do napaści i pośredniego spowodowania uszkodzeń ciała oraz śmierci. Podczas prac wydobywczych prowadzonych w sąsiadujących ze sobą kopalniach, doszło do przebicia ściany, połączenia rozdzielonych dotychczas pokładów kopalnianych. Obaj właściciele obwiniali się wzajemne za zaistniałą sytuację, jak również oskarżali się o podkradanie sobie węgla z urobisk. Konflikt eskalował w krótkim czasie, aż wreszcie obie strony zdecydowały się na rozwiązanie siłowe. Podczas regularnej bitwy pomiędzy górnikami ktoś odpalił środki wybuchowe. Eksplozja zabiła na miejscu 9 osób, rannych zostało48 osób. Szczegóły całego incydentu pozostają nieznane.
Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button