Wiadomości

230 milionów ludzi wróci do domu na święta koleją

PEKIN – Prognozy wykazują, że na tegoroczne Święto Wiosny ponad 230 milionów ludzi będzie chciało wrócić do domów pociągami. Jest to o 12,5% więcej, niż w zeszłym roku.Wang Zhiguo, wiceminister któremu podlegają chińskie koleje, powiedział podczas konferencji prasowej, że na tę potrzebę uruchomione zostaną 293 dodatkowe pociągi. “Jest to konieczne, ponieważ liczba pasażerów wracających na Święto do domu zwiększyła się w tym roku o prawie 26 milionów”, dodał.

Chiński Nowy Rok nadejdzie w tym roku o 11 dni szybciej, niż w roku poprzednim.

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat zbudowano w Chinach 15 000 kilometrów torów oraz wprowadzono do użytku 480 superszybkich pociągów i 8 540 nowych wagonów. W rejonach przygranicznych wybudowano ponadto 290 nowych stacji kolejowych.

“Pomimo tego, w czasie Święta Wiosny pociągi w dalszym ciągu są przepełnione, ale robimy co w naszej mocy, by pasażerowie bezpiecznie i komfortowo wracali do domów”, powiedział Wang.

W celu zwiększenia przepustowości głównych arterii kolejowych w kraju, tras Pekin-Harbin, Pekin-Guangzhou i Szanghaj-Kunming, częściowo wstrzymany zostanie na tych trasach ruch pociągów towarowych. W związku z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, wiceminister obiecał również postawić w stan gotowości 500 lokomotyw wyposażonych w silniki spalinowe, aby w razie czego wykorzystać je do przewozu pasażerów uwięzionych w unieruchomionych pociągach elektrycznych.

Obniżono także ceny biletów, które na dodatek można teraz zamawiać telefonicznie w biurach w Shenyang i Wuhan. Rezerwacje poczyniło już około 55 000 pasażerów. Wang zapowiedział też, że w ciągu pięciu najbliższych lat uda się całkowicie zaradzić deficytowi specjalnych świątecznych biletów, które co roku wykupywane są do ostatniej sztuki.


Źródło: China Daily, opracował: m.p.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button