Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (40/18)

subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Najistotniejszym wydarzeniem minionego tygodnia było oczywiście najważniejsze święto współczesnych Chin, obchodzone 1 października, w rocznicę proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej, święto narodowe. Zatem od tego wydarzenia zaczynamy przegląd wydarzeń w Chinach 40 tygodnia roku 2018. Tydzień za Wielkim Murem

Od lat święto narodowe ChRL to pełne 7 dni wolnych od pracy, tzw. „Złoty Tydzień”. Chiny w tym czasie zapominają o robieniu interesów ze światem, a interesują się wykorzystywaniem na różne sposoby takiego ogromu wolnego czasu. Chińczycy głównie dziś podróżują – czasem do rodziny na prowincję, ale najczęściej ruszają w zorganizowanych grupach do najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Chinach, jak również zagranicą. Tydzień za Wielkim Murem

Od strony formalnej święta mają bardzo oficjalny charakter. To w końcu święto państwa. W tym roku media chińskie zajmowały się oczywiście się podkreślaniem znaczenia 69 rocznicy powstania ChRL, postępem jakiego od 1949 roku dokonało Państwo Środka, ale jednocześnie wszystkie media, jak jeden mąż uzmysławiały społeczeństwu kto za sukcesami ostatnich lat stoi. Agencja prasowa Xinhua zamieściła infografikę, która później została przedstawiona przez media analogowe i cyfrowe: kompendium 10 powiedzeń prezydenta XiJinPinga dotyczących oddania sprawie kraju. Tydzień za Wielkim Murem

http://www.xinhuanet.com/politics/xxjxs/2018-10/03/c_1123514929.htm?utm_source

RenMinRiBao (organ KC KPCh) z kolei opublikowała szeroki materiał z inspekcji prezydenta Xi wśród rolników, robotników i inżynierów w północnych prowincjach Heilongjiang i Liaoning

          

Liderzy. Foto: Xinhua                 Tydzień za Wielkim Murem                         

Przyjęcie dla najważniejszych w państwie. Foto: Xinhua Tydzień za Wielkim Murem

Dekoracja świąteczna, Plac Tiananmen, Beijing Foto: News.cn Tydzień za Wielkim Murem

Dla lepszego oddania nastroju tego święta, artykuł redakcyjny Xinhua: “W 69 rocznice ChRL nieustannie maszeruje ku świetlanej przyszłości.

O tempora, o mores. 69 rocznicę proklamowania ChRL przyćmiło nieoczekiwane pojawienie się „zaginionej” gwiazdy chińskiego show biznesu. Media społecznościowe, ale również te instytucjonalne poinformowały o „odnalezieniu się” najsłynniejszej aktorki chińskiej Fan BingBing (37 lat, znana poza Chinami między innymi z roli Blink w filmie “X-Men: Days of Future”). Fan zniknęła nagle 3 miesiące temu, tuż po tym jak chiński urząd skarbowy wszczął śledztwo przeciwko niej w związku z podejrzeniami o popełnione przez nią oszustwa podatkowe. Dochodzenie wykazało, że aktorka miała zwyczaj podpisywania podwójnych kontraktów: „oficjalnych” na potrzeby rozliczeń podatkowych oraz „nieoficjalnych” zawierających warunki i kwoty, które faktycznie otrzymywaa za grę w filmach i serialach. A wszystko oczywicie po to, aby nie płacić podatków, które wbrew „miejskiej legendzie” popularyzowanej w Polsce, w Chinach są wysokie i rozliczne. Z niezliczonej ilości informacji i doniesień na temat powrotu Fan BingNing wynika, że aktorka została „zatrzymana” (nie aresztowana, tylko zatrzymana właśnie) i przebywała w odosobnieniu w…. luksusowym ośrodku wypoczynkowym pod specjalnym nadzorem, bez prawa komunikowania się ze światem zewnętrznym. Miała czas, aby przemyśleć to, co przedstawili jej urzędnicy prowadzący dochodzenie w sprawie oszustw podatkowych. W efekcie tych przemyśleń 3 października opublikowała na swoim blogu Weibo samokrytykę. Oprócz przeproin i głębokiego żalu za popełnione czyny aktorka oświadczyła, że „bez dobrej polityki partii i państwa nie byłoby Fan BingBing”. W ten sposób sparafrazowała słynne powiedzenie Mao Zedonga – „bez partii komunistycznej nie byłoby nowych Chin”.  

Urząd skarbowy w związku z wykrytymi przestępstwami finansowymi nałożył na Fan BingBing łączną karę w wysokości 767 mln RMB (ok.112 mln USD) i dodatkowo 117 mln RMB (ok. 17mln USD), które uiścić fiskusowi mają firmy przez nią kontrolowane. Termin uregulowania zobowiązań – do 31 grudnia bieżącego roku. Jeśli urząd nie otrzyma powyższych kwot przecie aktorce wszczęte zostanie postepowanie karne. Na razie zatrzymany został tylko jej księgowy (odpowiedzilany za jej osobistą księgowość, jak i rachunkowość jej firm), który zniszczył posiadane dokumenty, utrudniając znacznie kontrolę urzędu. W Chinach nawet sprawiedliwość ma chiński charakter. W tym przypadku… ładny.

Powrót Fan BingBing to sygnał o wielu znaczeniach. Państwo nieustannie walczy z korupcją i nie odpuści ani sławnym, ani pięknym, ani sprawującym najwyższe urzędy. Państwo jest łaskawe, po uregulowaniu rachunków daje drugą sznsę (no dobra, niektórym). Państwo zainteresowało się bliżej chińskim show-biznesem, o którym nie od dziś wiadomo, że jest obszarem „utylizowania” ogromnych sum pochodzących bardzo często z funduszy państwowych. Branże związane z szeroko pojętą kulturą mają się czego obawiać. Państwo pracuje nieustannie, nawet wtedy kiedy wszyscy obywatele odpoczywają świętując przez okrągły tydzień…. Itd., itd.

Fani Fan BingBing nie stracili serc dla swej idolki. Pod samokrytyką na Weibo przeważają komentarze: „sznujemy wyroki, przyjmujemy przeprosiny, wciąż Cię kochamy”.

    

Foto: IC                               Tydzień za Wielkim Murem                              

Foto: EPA-EFE Tydzień za Wielkim Murem

W czasie „Złotego Tygodnia” nastąpiło kolejne tajemnicze zniknięcie. Tym razem przepadł nagle, bez wieści szef Interpolu, Meng HongWei, zarazem chiński wiceminister bezpieczeństwa publicznego. O jego zaginięciu poinformowała władze Francji (tu, w Lyonie, znajduje się główna siedziba Interpolu) żona Meng HongWei, która poinformowała, że od chwili wyjazdu męża do Chin nie było z nim żadnego kontaktu. W związku ze zniknięciem szefa Interpolu zaczęly krążyć pogłoski, że prawdopodobnie wszczęto wobec niego postepowanie dyscyplinarne, w związku z nadużyciem stanowiska, bądź przestępstwami o charakterze korupcyjnym. To wszak charakterystyczna cecha politycznego życia Chin: osoby „ze świecznika” w przypadku naruszenia prawa nie podlegają wymiarowi sprawiedliwości dla maluczkich, ale są odizolowywani i przesłuchowani przez specjalne organy partii, a informacje na temat miejsca ich pobytu, ich aktualnego losu nie są ujawniane do czasu zakończenia śledztwa. Dopiero po zamknięciu śledztwa partyjnego rozpoczyna się (często publiczny) proces sądowy, podczas którego pozbawiony już wszelkich tytułów urzędowych, partyjnych podsądny przyznaje się do zarzucanych mu win. Założono zatem, że Meng HongWei „odnajdzie się” po po zakończeniu postepowania i złożeniu wyjaśnień. W tym konkretnym orzypadku jednak sprawa się komplikuje, ponieważ Meng HongWei nie jest wyłącznie członkiem chińskiego rządu, ale jednocześnie szefem międzynarodowej organizacji policji. Wydaje się jednak, że ten detal nie ma znaczenia dla decydentów z Pekinu.

Meng HongWei odnalazł się po tygodniu. A właściwie to Interpol poinformował, że Meng HongWei podał się do dymisji, natomiast chińskie media podały, iż jest on podejrzany o złamanie prawa, w związku z czym przebywa w odosobnieniu pod nadzorem, celem złożenia wyjaśnień. Został bowiem objęty dochodzeniem Centralnej Komisji Inspekcji Dyscypliny, Komunistycznej Partii Chin (KPCh) oraz Krajowej Komisji Nadzoru. No i wszystko się wyjaśniło, nieprawdaż?

Bank Goldman Sachs przewiduje, że wartość akcji holdingu grupy Alibaba wzrośnie w ciągu roku o co najmniej 50%. Według analityków banku przemożny wpływ na wzrost wartości papierów Alibaby będzie miał rozwój usług przechowywania danych – Alibaba Cloud oraz usługi finansowe realizowane przez spółki Alibaby. Udział Alibaby Cloud w chińskim rynku gospodarki danymi w ciągu dwóch lat wzrósł z 30% do 47%, natomiast Ant Financial (serwisy finansowe) ma w tej chwili ponad 640 mln zarejestrowanych klientów i liczba ta wciąż rośnie. Rekomendacja: akcje Alibaby? Kupować, kupować, kupować….

Chińskie firmy technologiczne zdominowały w tym roku amerykański rynek giełdowy. W ciągu 3 kwartałów br. 10 chińskich firm technologicznych weszło na tamtejsze giełdy. W tym samym czasie zaledwie 4 amerykańskie firmy debiutowały na NYSE i Nasdaq.

Tuz przed świętem narodowym uroczyście oddano do użytku największą w Chinach maszynę do drążenia tuneli. Maszyna ma średnicę 15.8 metra, 135 m długości i waży 4,800 ton. Według głównego inżyniera China Railway Engineering Equipment Group Co. Ltd. (CREG) maszyna jest w stanie przebić się przez ponad warstwę skał liczącą nawet 3.6 km. Firma w tej chwili w swoim portfelu ma 788 zamówień (w tym 656 za granicznych) na drążenie tuneli różnorakiego przeznaczenia. Nowy kolosalny nabytek z pewnością nie będzie stał bezużytecznie.

Chińscy producenci zaczynają odczuwać skutki wojny handlowej z USA. Oficjalny wskaźnik aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym (manufacturing purchasing managers index – PMI) przygotowany i opublikowany przez Krajowe Biuro Statystyki we wrześniu spadł do poziomu 50.8. To czwarty „spadkowy” miesiąc z rzędu. W sierpniu PMI Krajowego Biura Statystyki wyniósł 51.3.

W Chinach PMI Index opracowywany jest równolegle przez firmę doradczą Caixin Insight Group (Caixin China General Manufacturing Purchasing Managers Index PMI). Ten zazwyczaj jest mniej optymistyczny niż oficjalny. Według Caixin wrześniowy PMI wyniósł równei 50 punktów (w sierpniu – 50.6), osiągając poziom najniższy od maja 2017. Jeśli wskazania Caixin są bardziej obiektywne to chiński sektor produkcyjny jest w decydującym położeniu między spadkiem produkcji (poniżej 50 punktów), a wzrostem (powyżej 50). Analitycy z instytutu należącego do Bank of China wskazują, że jeszcze nie zadziałały instrumenty finansowo-podatkowe polityki rządowej stymulujące gospodarkę. Efektu ich należy oczekiwać dopiero w 4 kwartale. Tak, czy inaczej spowolnienie w produkcji jest już faktem. Oba ośrodki obliczjące PMI Index wskazują trwający kilka miesięcy trend spadkowy.

Minęły już dwa lata od włączenia przez międzynarodowy Fundusz Walutowy chińskiej waluty RMB do koszyka walut Specjalnego Prawa Ciągnienia (Special Drawing Rights – międzynarodowa jednostka rozrachunkowa, umowna jednostka monetarna, mająca charakter pieniądza bezgotówkowego, czyli istniejącego wyłącznie w postaci zapisów księgowych na bankowych rachunkach depozytowych. Jest to pieniądz wyłącznie rozrachunkowy.). To okres, w którym jednocześnie rośnie pozycja RMB jako rezerwy walutowej. Daleko jednakże juanowi do amerykańskiego dolara. W drugim kwartale br. stanowił zaledwie 1.84% wszystkich światowych rezerw walutowych. Ale, co ważne, to wzrost dwukrotny udziału juana w rezerwach walutowych zaledwie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Według raportu organizacji SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications) RMB jest piątą najaktywniejszą walutą w płatnościach międzynarodowych. Chińskim juanem posłużono się w przypadku 2.12% wszystkich światowych płatności dokonywanych drogą elektroniczną w sierpiniu br.

Jak to mawiają: „Podróż tysiąca mil zaczyna się pierwszym krokiem”. W przypadku juana ten pierwszy krok został zrobiony.

Z dniem 1 listopada zacznie obowiązywać nowe prawo dot. zapewnienia bezpieczeństwa sieci internetowej w ChRL. Na podstawie nowych przepisów chińska policja oraz pracownicy służb bezpieczeństwa będą uprawnieni do kontroli wszelkich urządzeń internetowych, zwłaszcza ruterów i serwerów, gromadzenia i kopiowania niezbędnych informacji gromadzonych na nich, w tym numerów ISP (Internet Service Provider, dostawcy usług internetowych), otrzymają również nowe uprawnienia do „zabezpieczenia technologii stosowanych w sieci cybernetycznej”. Operatorzy i administratorzy sieci internetowych będą mieli obowiązek udzielania wszelkich informacji wymaganych przez organy bezpieczeństwa. Oczywiście wprowadzenie nowych przepisów uzasadniono koniecznością zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa sieci cybernetycznej Chin. Ja już się czuję bezpieczniejszy w tej sieci.
 

*****Giełdy w Chinach (01-05.10)

W Szanghaju i Shenzhen giełdy nie działały z uwagi na tygodniowe obchody święta narodowego. Pracowały tylko giełdy w Hong Kongu i Tajpej. Obie odnotowały duże spadki. Pesymizm inwestorów i głęboki niepokój wywołały ostre antychińskie wypowiedzi prezydenta Trumpa i wiceprezydenta Mikea Pencea. Obaj panowie wykroczyli daleko poza kwestie związane z handlem, czy cłami. Po tygodniowej przerwie kolejny tydzień na giełdach chińskich zapewne będzie bardzo nerwowy.

                                                                                                                   

HongKong Hang Seng 恒生指数 (HSI.HK/HSZS)                                             26,572.570       -4.12% 

– główny indeks giełdy

Taipe Tawian Weighted Index 台湾加权指数 (TAIEX.Y9999/TWSE/TWII)         10,517.12        -4.44%

– główny indeks giełdy 

 

Kącik KPCh

*****

Telewizja prowincji Hunan (południe Chin) – jej programy cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży – w czasie największej oglądalności nadała 5 odcinkowy teleturniej. Nazwa teleturnieju: “Studiowanie myśli Xi dla Nowej Ery” Pytania, na które w każdym odcinku odpowiadało trzech uczestników, dotyczyły oczywiście myśli i idei prezydenta XiJinPinga, jego życiorysu, a także historii Komunistycznej Partii Chin i założeń marksizmu.

Plakat reklamujący teleturniej. Foto: HunanTB Tydzień za Wielkim Murem

Foto: Hunan TV Tydzień za Wielkim Murem

Czy to już  formalny kult jednostki w starym stylu Mao, ale w nowoczesnym opakowaniu ery Internetu?

*****

Kolejny przykład na to, że partia jest wszędzie. W Changchun, stolicy prowincji Jilin (północne Chiny) wagony jednej z linii metra zostały udekorowane plakatami z myślami prezydenta XiJinPinga oraz konkluzjami ostatniego zjazdu KPCh. Władze miasta oświadczyły, że przystrojenie wnętrz wagonów w taki sposób jest prezentem dla mieszkańców z okazji 97 rocznicy powstania Komunistycznej Partii Chin (1 lipca).

Ładny prezent, prawda?

Foto: Weibo Tydzień za Wielkim Murem

W każdym wagonie metra znalazło się nie mniej niż 30 cytatów z myśli Xi umieszczonych na ścianach, oknach, drzwiach.

Foto: Weibo Tydzień za Wielkim Murem

 

Chiny @ świat

@

Rząd ChRL przyjął plan budowy kolejnej zagranicznej specjalnej strefy rozwoju. Tym razem w Maroku. Koszt inwestycji pod nazwą Mohammed VI Tanger Tech City to 10 mld USD. Nowa strefa rozwoju ma przyciągnąć ponad 100 chińskich firm. Będzie więc to mocny punkt chińskiej obecności na zachodniej flance w Afryce Północnej. Po stronie wschodniej jest Egipt, gdzie wpływy Pekinu umacniają się z miesiąca na miesiąc. .

@

Michele Geraci, podsekretarz stanu we włoskim Ministerstwie Rozwoju Gospodarczego po raz kolejny podkreślił konieczność większego otwarcia się jego kraju na chińskie inwestycje, szczególnie infrastrukturalne. Nowe władze Włoch opracowują wraz z chińskimi partnerami specjalne memorandum w tej sprawie. Chiny miałyby zainwestować we Włoszech m.in. w kolejnictwo, linie lotnicze oraz przemysł kosmiczny.  Oczywiście projekty te będą realizowane w ramach inicjatywy “Pasa i Drogi”. Włochy deklarują, iż chcą stać się głównym partnerem Chin w Unii Europejskiej. W tej kategorii będzie trudno pokonać Niemcy, ale Chiny zyskują kolejnego sprzymierzeńca w Europie. A my wciąż nie wiemy, czy chcemy, czy jednak nie chcemy….

 

Na marginesie

&   Celnicy na lotnisku Pudong w Szanghaju rozpoczęli przygotowania do nowego systemu zaostrzonych kontroli, których celem będą „latające mrówki”, osoby trudniące się przywożeniem z zagranicy w prywatnym bagażu towarów w ilościach handlowych. Osoby te trudnią się przewożeniem towarów w ilościach przekraczających limity ilościowe i wartościowe wolne od cła, zazwyczaj na zlecenie osób trzecich. Główne kierunki skąd przybywają „latające mrówki” to Korea Południowa, Japonia i oczywiście Hong Kong. Od 1 stycznia 2019 wchodzą w życie przepisy wymagające od osób prowadzących „import walizkowy”, zarejestrowanej działalności gospodarczej, płacenia ceł i podatków od przewożonych towarów. Idzie kryska na Matyska. Jak po chińsku będzie „Matysek”?

&   XiJinPing – prezydent Chin – w trakcie wspomnianej już inspekcji północnej prowincji Heilongjiang oraz Liaoning odwiedził również jedną z tamtejszych jednostek wojskowych. Niby nic szczególnego. Jednak w czasie spotkania z kadrą oficerską jednostki Sekretarz Generalny KPCh zwrócił uwagę na konieczność wzmożenia szkoleń wojskowych dla zapewnienia gotowości sil zbrojnych Chin… do ewentualnej wojny oraz do odnoszenia sukcesów w warunkach realnego konfliktu zbrojnego.  Do tej pory Chiny wzmacniały swoją armię celem obrony granic i zagwarantowania terytorialnej integralności kraju. Czyżby słowa XiJinPinga były sygnałem zmiany dotychczasowej doktryny wojskowej? Czy może potwierdzeniem konieczności podniesienia poziomu wyszkolenia wojska do poziomu innych współczesnych armii? Wiele mówi się i pisze w chińskiej przestrzeni publicznej na temat wątpliwej wartości bojowej armii.

 

梁安基 Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych                     

中国情报单位 China Intelligence Unit 上海中国Shanghai, Chiny        

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button