Wiadomości

27 uczniów rannych w katastrofie budowlanej

NANNING – Dwóch uczniów jest ciągle w stanie krytycznym po piątkowym wypadku, w którym rannych zostało ogółem 27 dzieci, które spadły z wysokości 2 piętra wskutek oberwania się balkonu. Zdarzenie to miało miejsce w budynku szkoły w rejonie autonomicznym Guangxi Zhuang w południowych Chinach. Życiu żadnego z dzieci nie zagraża już niebezpieczeństwo.Wszyscy ranni uczniowie w szkole podstawowej  powiecie Liujiang w miejscowości Liuzhou w tym 4 najpoważniej rannych, zostali skierowani do lokalnych szpitali.

Przedstawiciel lokalnego rządu przekazał Agencji Xinhua informację, że miejscowe władze pokryją koszty leczenia rannych dzieci.

Do wypadku doszło w momencie kiedy grupa uczniów wracała z zajęć sportowych na dworze do swojej klasy. Konstrukcja nie wytrzymała ciężaru dzieci i raptownie się zarwała. Budynek ukończony w roku 1979 został niedawno sklasyfikowany jako budynek niebezpieczny 2 stopnia na 4 stopniowej skali, gdzie 4 oznacza najwyższe niebezpieczeństwo. Stopień 2 pozwala ciągle jeszcze użytkować tak sklasyfikowany budynek.

Wypadek ten ponownie zwrócił uwagę opinii publicznej w Chinach na kwestię bezpieczeństwa budynków szkolnych w tym kraju. Jak dobrze pamiętamy niedawne trzęsienie ziemi w prowincji Seczuan pochłonęło ogromną liczbę ofiar wśród dzieci, które zginęły pod gruzami szkół budowanych bez poszanowania jakichkolwiek norm budowlanych, przy użyciu materiałów niezgodnych z chińskimi przepisami bezpieczeństwa budowlanego.

W bieżącym roku doszło już do kilku wypadków podobnych do wczorajszego. W jednym z najpoważniejszych, który miał miejsce w maju 3 dzieci zginęło a 21 zostało rannych po zawaleniu się jednej ze ścian szkoły we wsi Guihua w prowincji Guangxi.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button