Wiadomości

29 000 Chińczyków ewakuowano z Libii

PEKIN – Ministerstwo Spraw Zagranicznych ChRL poinformowało, z do dna dzisiejszego włącznie ewakuowano z ogarniętej niepokojami społecznymi Libii ponad 29 000 obywateli Państwa Środka. 2 500 osób już powróciło do kraju, pozostałe osoby znajdują się w Grecji, na Malcie, w Tunezji, Sudanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Około 3 400 obywateli Chin odbywa w tej chwili podróż do ojczyzny poprzez te kraje na pokładach statków.

Chiny dołożyły wszelkich starań, aby zorganizować zakrojoną na szeroką skalę akcję ewakuowania swoich obywateli z Libii drogą morską, powietrzną jak i lądową. Przedstawiciel chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych podkreślił, że wszystkie osoby, które do tej pory pozostały w Libii zostaną niezwłocznie ewakuowane samolotami do Tunezji. Zorganizowano w tym celu flotyllę 15 samolotów pasażerskich, które będą codziennie, przez najbliższe 2 tygodnie uczestniczyć w akcji ewakuacji obywateli ChRL z Libii, aby znacznie przyspieszyć całą operację.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ChRL obawia się eskalacji konfliktu wewnętrznego w Libii. Dlatego też zdecydowano, aby ewakuować wszystkich Chińczyków pracujących w tym afrykańskim państwie w przedsiębiorstwach związanych z wydobyciem ropy naftowej, telekomunikacją i budową dróg.

L.S.

Źródło: SCMP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button