Wiadomości

33 tysiące Chińczyków uwięzionych w Libii

Chińskie władze dokładają starań, by ułatwić uwięzionym w Libii obywatelom Chin bezpieczny powrót do domu. W Libii ścierają się obecnie zwolennicy i przeciwnicy przywódcy kraju Muammara al-Kadafiego, a kraj targany jest niepokojami, w których zginęło już kilkaset osób.

Pierwszy chiński samolot czarterowy dotarł do Trypolisu w czwartek rano, a na jego pokładzie znajdowali się przedstawicieli kilku chińskich ministerstw oraz ładunek leków i pożywienia.

Chińskie ambasady w Grecji, na Malcie i w Egipcie wysłały również do Libii statki pasażerskie oraz wynajęły ponad 100 autokarów, by pomóc obywatelom Chin powrócić do ojczyzny.

Statek z Malty dotarł do Libii w środę.

W zeszłym tygodniu w środę 83 chińskich biznesmenów i budowniczych z China State Construction Engineering Corporation (CSCEC) szczęśliwie opuściło Libię i znalazło schronienie w Egipcie. Do Chin powrócą w przyszły czwartek.

Do dnia dzisiejszego do Chin wróciło około 12 000 chińskich pracowników firm budowlanych, naftowych i wielu innych działających od lat na terenie Libii, z którą łączyły Chiny bliskie więzi dyplomatyczno-gospodarcze, datujące się jeszcze z czasów kiedy Libia objęta była międzynarodowym embargiem gospodarczym.

Dla przypomnienia:

21 grudnia 1988 Nad Lockerbie w Szkocji eksplodował amerykański samolot Boeing 747 (Jumbo Jet) linii Pan American World Airways (lot 103) lecący z Londynu do Nowego Jorku z 259 pasażerami na pokładzie. Wszyscy zginęli, a spadające szczątki samolotu zabiły także 11 mieszkańców miasta. Eksplozja będąca wynikiem podłożenia na pokładzie bomby, była największym zamachem terrorystycznym w historii przed atakiem z 11 września na World Trade Center i Pentagon w Stanach Zjednoczonych.

Odpowiedzialnością za zamach obciążono dwóch agentów libijskiego wywiadu – Abdelbaseta Ali Mohmeda Al Megrahiego i Al Amina Khalifa Fhimaha, którzy mieli go dokonać w odwecie za zbombardowanie przez Amerykanów Trypolisu i Bengazi 14 kwietnia 1986, podczas którego o mało nie zginął Muammar al-Kadafi. Odmowa wydania oskarżonych szkockiemu wymiarowi sprawiedliwości spowodowała nałożenie przez ONZ sankcji gospodarczych na Libię w 1992. Ostatecznie w 1999 Muammar al-Kadafi wydał zgodę na ekstradycję zamachowców i w wyniku rozprawy przed sądem w holenderskiej bazie wojskowej USA Camp Zeist 31 stycznia 2001 Al Megrahi został skazany na dożywocie, natomiast Fhimaha uniewinniono. 16 sierpnia 2003 rząd libijski podpisał ugodę i wziął na siebie odpowiedzialność za zamach nad Lockerbie oraz zobowiązał się wypłacić rodzinie każdej z ofiar po 10 milionów dolarów, w efekcie czego sankcje ONZ zostały zniesione.

L.S.

….

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button