Wiadomości

Spotkanie Putina i Wen Jiabao w Rosji

MOSKWA – Premier Władimir Putin ogłosił we wtorek, że chiński yuan stanie się wkrótce walutą rozliczeniową we wzajemnych rosyjsko-chińskich kontaktach handlowych i gospodarczych. To kolejny cios w dolara ze strony dwóch krajów, których przywódcy w czasie kryzysu mocno podważali jego pozycję jako światowej waluty rezerwowej. – Zgodziliśmy się na rozszerzenie możliwości używania naszych narodowych walut w kontaktach handlowych i gospodarczych. Rubel jest już walutą rozliczeniową w Chinach, a yuan zacznie być taką walutą w Moskwie już na początku grudnia – powiedział Putin po spotkaniu z chińskim premierem Wen Jiabao w Sankt Petersburgu. W poniedziałek walutowy system handlowy Chin zanotował pierwszą transakcję w parze yuan – rubel. Oznacza to, że rosyjska waluta jest siódmą w historii, z którą transakcje są dokonywane przez chiński walutowy system handlowy. Jak tłumaczą przedstawiciele obu krajów, ma to zmniejszyć koszty wynikające z różnicy kursów walutowych.

Oba kraje chcą intensywnie promować swoje waluty na świecie, jednocześnie pośrednio uderzają w dolara. Przywódcy Rosji i Chin w czasie kryzysu często podważali pozycję amerykańskiego pieniądza jako światowej waluty rezerwowej i domagali się wprowadzenia do obiegu nowego, ponadnarodowego pieniądza, który wyparłby dolara.
Całkowita wartość kontaktów handlowych między Rosją i Chinami przekroczy w tym roku 50 mld dolarów. Lwia część tych transakcji była do tej pory przeprowadzana właśnie w dolarach.

Rosja i Chiny ostatnio intensywnie ze sobą współpracują. We wrześniu w Chinach przebywał prezydent Dmitrij Miedwiediew, który otworzył m.in. rurociąg łączący oba kraje. Na mocy umowy między chińskim i rosyjskim rządem w ciągu najbliższych kilku lat Rosja ma dostarczyć do Chin ropę wartą 150 mld dol.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button