Wiadomości

Władze Pekinu chcą ograniczyć liczbę aut w mieście

PEKIN – Władze Pekinu wprowadzą w najbliższym czasie kilka nowych reguł rejestrowania pojazdów w celu zmniejszenia ilości korków na miejskich ulicach. Plotki na ten temat spowodowały masowe kupowanie samochodów przez obywateli stolicy.

W następnym roku w Pekinie zarejestrować będzie można tylko 240,000 pojazdów, powiedział Zhou Zhengyu, wicesekretarz generalny pekińskiej rady miasta.

Tablice rejestracyjne co miesiąc rozdzielane będą między organizacje i osoby fizyczne w celu zmniejszenia liczby pojazdów w Pekinie w roku 2011, podał w czwartek portal chinanews.com.cn.

Wybór osób, którym umożliwione zostanie zarejestrowanie pojazdu, odbędzie się drogą losowania. 88 % wszystkich miejsc przydzielone zostanie osobom fizycznym. Obywatele Pekinu, którzy kupią samochody po 24 grudnia, będą musieli czekać z zarejestrowaniem pojazdu do 26 stycznia 2011. Decyzja o wprowadzeniu nowych reguł zapadła w czwartek po południu. Mają one za zadanie ograniczyć ilość i użytkowanie samochodów rządowych i prywatnych oraz udrożnić w ten sposób zatkane w godzinach szczytu obwodnice.

Według oficjalnych danych liczba pojazdów w stolicy wzrosła w ciągu zeszłego tygodnia o 30000 (TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY!). Rekord dzienny wyniósł 5000 pojazdów. Szacuje się, że jeśli taka tendencja się utrzyma, to do lutego 2011 liczba zarejestrowanych pojazdów w Pekinie wyniesie 5 milionów.

W środę w Beiyuan, w północnym Pekinie, ruch został zatamowany przez ponad 1000 pojazdów, które ustawiły się w kolejce po nowe tablice rejestracyjne.

Wielu kierowców pojawiło się na miejscu jeszcze przed świtem.

“Być może plotki o nowych regułach wprowadziły w błąd część kierowców i spowodowały panikę”, powiedział Zhang Changqing, kierownik wydziału prawa transportu Beijing Jiatong University.

..

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button