Wiadomości

Chiny wykupują dług Hiszpanii

MADRYT – Chińskie władze wierzą w hiszpański system finansowy i w dalszym ciągu będą brać udział w rządowych aukcjach zadłużeniowych, napisał w poniedziałek chiński wicepremier Li Keqiang w artykule wprowadzającym opublikowanym przez hiszpańską gazetę El Pais.
“Chiny są odpowiedzialnym i wieloletnim inwestorem na europejskim rynku finansowym, a zwłaszcza w Hiszpanii. Wierzymy w hiszpański rynek, dlatego zdecydowaliśmy się wykupywać część długu. Mamy też zamiar robić to dalej”, napisał Li.

Hiszpania znajduje się obecnie pod dużą presją ze strony międzynarodowego rynku zadłużeniowego, ponieważ istnieje obawa, że wzorem Grecji i Irlandii, będzie musiała zwrócić się o pomoc do Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ale pomimo faktu, że obligacje o przychodzie rosną, dług utrzymuje się na stałym poziomie.

Jak podaje Reuters, Hiszpania zadłużona jest przede wszystkim u inwestorów zagranicznych. Dług u krajów azjatyckich urósł do 9% za sprawą ostatnich aukcji.

Dzisiaj wicepremier przybył do Hiszpanii z trzydniową wizytą, później uda się do Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Li powiedział, że Chiny pochwalają oszczędną politykę pieniężną oraz projekty reform strukturalnych zaproponowanych w zeszłym roku przez socjalistyczny rząd hiszpański i że są to przedsięwzięcia, które pomogą załagodzić trudną sytuację finansową kraju.

“Chiny wspierają starania Hiszpanii, które mają na celu naprawę ekonomii. Jesteśmy przekonani, że z czasem wróci ona do pełni sił”, napisał Li.

Źródło: China Daily, opracował: m.p.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button