Wiadomości

Ostrzeżenie dla Komitetu Noblowskiego

Na zdjęciu: Liu Xiaobo

OSLO – Dyrektor Instytutu Nobla Geir Lundestad poinformował w poniedziałek, że chiński dyplomata najwyższej rangi ostrzegł go, że nominacja chińskiego dysydenta Liu Xiaobo do Pokojowej Nagrody Nobla będzie miało znaczny wpływ na relacje dyplomatyczne pomiędzy Norwegią a Chinami.Informacja ta została przekazana opinii publicznej po tym jak dawny czeski dysydent, a późniejszy prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Havel zgłosił kandydaturę więzionego w Chinach obrońcy praw człowieka Liu Xiaobo do Pokojowej Nagrody Nobla. Kandydatura ta wywołała gwałtowny, aczkolwiek nieoficjalny sprzeciw Pekinu.

Geir Lundestad, który odpowiedzialny jest za organizację spotkań tajnego 5-osobowego Komitetu Nagrody Pokojowej Nobla, poinformował, że odbył spotkanie z Fu Yingiem, przedstawicielem chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, który przekazał mu ową wiadomość.

Norwegia nie jest specjalnie wrażliwa na tego typu przestrogi. Własne źródła gazu i ropy naftowej pozwoliły temu niegdyś biednemu państwu żyjącemu z rybołówstwa i rozboju morskiego na uzyskanie niezależnej pozycji w Europie jak również na świecie. Norwegia jest oczywiście zainteresowana rynkiem chińskim, któremu może dostarczać surowce energetyczne, ale rynek europejski i amerykański jest dla tego kraju wystarczająco duży, aby zapewnić temu skandynawskiemu krajowi spokojny, systematyczny rozwój. Taka sytuacja gwarantuje absolutną niezależność decyzji Komitetu Noblowskiego od nacisków Pekinu.

.
Show More

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button