Wiadomości

Ostrzeżenie dla Komitetu Noblowskiego

Na zdjęciu: Liu Xiaobo

OSLO – Dyrektor Instytutu Nobla Geir Lundestad poinformował w poniedziałek, że chiński dyplomata najwyższej rangi ostrzegł go, że nominacja chińskiego dysydenta Liu Xiaobo do Pokojowej Nagrody Nobla będzie miało znaczny wpływ na relacje dyplomatyczne pomiędzy Norwegią a Chinami.Informacja ta została przekazana opinii publicznej po tym jak dawny czeski dysydent, a późniejszy prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Havel zgłosił kandydaturę więzionego w Chinach obrońcy praw człowieka Liu Xiaobo do Pokojowej Nagrody Nobla. Kandydatura ta wywołała gwałtowny, aczkolwiek nieoficjalny sprzeciw Pekinu.

Geir Lundestad, który odpowiedzialny jest za organizację spotkań tajnego 5-osobowego Komitetu Nagrody Pokojowej Nobla, poinformował, że odbył spotkanie z Fu Yingiem, przedstawicielem chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, który przekazał mu ową wiadomość.

Norwegia nie jest specjalnie wrażliwa na tego typu przestrogi. Własne źródła gazu i ropy naftowej pozwoliły temu niegdyś biednemu państwu żyjącemu z rybołówstwa i rozboju morskiego na uzyskanie niezależnej pozycji w Europie jak również na świecie. Norwegia jest oczywiście zainteresowana rynkiem chińskim, któremu może dostarczać surowce energetyczne, ale rynek europejski i amerykański jest dla tego kraju wystarczająco duży, aby zapewnić temu skandynawskiemu krajowi spokojny, systematyczny rozwój. Taka sytuacja gwarantuje absolutną niezależność decyzji Komitetu Noblowskiego od nacisków Pekinu.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button