Wiadomości

580 przestępców gospodarczych wciąż poza granicami

PEKIN – Ponad 580 osób podejrzanych o popełnienie w ChRL przestępstw ekonomicznych, a ukrywających się przed chińskim wymiarem sprawiedliwości poza granicami kraju, przebywa głównie na terenie Ameryki Północnej oraz Azji Południowej – poinformował wyższy oficer chińskiej policji. Meng Qingfeng, szef departamentu do spraw przestępstw gospodarczych w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego powiedział, że uciekinierzy w większości przypadków zamieszani byli w przestępstwa polegające na defraudacji, umożliwianiu wygrania przetargów publicznych, praniu pieniędzy, tworzeniu piramid finansowych, wyłudzaniu kredytów oraz nielegalnym transferowaniu pieniędzy poza granice ChRL.

Szef departamentu podkreślił jednak, że od 2007 roku jego podwładni odnotowali wiele sukcesów w ściganiu przestępców poza granicami kraju. W tym roku ilość osób sprowadzonych przed oblicze chińskiego wymiaru sprawiedliwości przewyższyła wreszcie ilość przestępców, którym udało się zbiec, aby uniknąć kary.

Chińska policja aresztowała ponad 250 osób w ponad 20 krajach, w tym w USA i Kanadzie.

Meng stwierdził, że działania policji chińskiej w zakresie ścigania przestępców ukrywających się za granicą są obecnie znacznie bardziej efektywne, czego dowodem są tegoroczne aresztowania poza granicami ChRL osób poszukiwanych listami gończymi za przestępstwa o charakterze gospodarczym.

Niemniej, dodał, chińska policja spotyka w swej pracy wiele przeszkód wynikających z różnic pomiędzy systemami społecznymi i prawnymi Chin Ludowych oraz krajów zachodnich. Wielu przestępców gospodarczych ucieka z Chin i otrzymuje azyl ze strony państw zachodnich dzięki powoływaniu się na swoje przekonania polityczne czy ideologiczne tylko po to, aby uniknąć kary za swoje przestępstwa. Jedną z największych przeszkód w efektywnym działaniu chińskich policji jest brak umów o ekstradycji z wieloma krajami zachodnimi. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego ma nadzieję, że sytuacja ta ulegnie wkrótce poprawie.

Jednym z najusilniej ściganych chińskich przestępców gospodarczych jest Lai Changxing, bohater największej w historii Chin Ludowych afery przemytniczej, w której efekcie państwo straciło ponad 10 miliardów dolarów. Lai, który mieszka obecnie w Vancouver w Kanadzie zbiegł z Chin w 1999 roku. Rząd Chin od lat stara się o jego sprowadzenie do ChRL i przeprowadzenie procesu dotyczącego jego zaangażowania w przemyt, łapownictwo oraz oszustwa podatkowe na ogromną skalę.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button