Wiadomości

Atomowy łapówkarz skazany na 20 lat więzienia

PEKIN – Jiang Xinsheng szef państwowego przedsiębiorstwa został skazany na 20 lat więzienia za zdradzenie osobom trzecim informacji będących tajemnicą państwową, a mających związek z przetargiem na budowę elektrowni atomowych przez zagraniczne firmy.Jiang Xinsheng został oskarżony i skazany za przekazanie istotnych informacji firmie Areva Francja, największemu na świecie konstruktorowi elektrowni atomowych, który brał udział w przetargach w 2004 roku związanych z chińskim programem nuklearnym. Rzecznik prasowy koncernu Areva oświadczył, że Chiny nie mają absolutnie żadnych podstaw do wysuwania tego typu oskarżeń. Co więcej firma Areva Francja nie została oskarżona o pozyskiwanie wiadomości dotyczących przetargów w Chinach przez żaden z chińskich sądów, czy prokuratorów.

Pomimo tych oświadczeń oraz faktu, że przetarg, w którym brał udział koncern Areva ostatecznie wygrał amerykański Westinghouse, Jiang Xinsheng został skazany za przyjęcie poważnych korzyści majątkowych w zamian za udostępnienie ie istotnych informacji na temat przetargów.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button