Wiadomości

61 rocznica proklamowania Chińskiej Repubiki Ludowej

PEKIN – Najwyżsi przywódcy Chin: Hu Jintao, Wen Jiabao, Jia Qinglin, Li Changchun, Xi Jinping, Li Keqiang, He Guoqiang i Zhou Yongkang wzięli udział w uroczystościach związanych z uczczeniem 61 rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej. Uroczystości te odbyły się w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie.

61 lat temu, w roku 1949, po ostatecznym zwycięstwie komunistów nad wojskami Czang Kaj Szeka, przewodniczący Chińskiej Partii Komunistycznej, Mao Zedong ogłosił na Placu Tiananmen w Pekinie utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej. Był to początek nowego, niezwykle burzliwego etapu w historii Chin. W ciągu tych 61 lat Chiny doświadczyły kolektywizacji, rewolucji kulturalnej, Czterech Modernizacji, Bandy Czworga, odejścia od fundamentalnego komunizmu, zwanego przez chińskich przywódców socjalizmem, na rzecz XIX wiecznej wersji kapitalizmu, zwanego przez chińskich przywódców socjalistyczną gospodarką rynkową. Przez te 61lat Chiny przebyły drogę od jednego z najbardziej zacofanych krajów świata do drugiej największej gospodarki na Ziemi. Przez jednych uważane są za największą nadzieję współczesnego świata, przez drugich za jego największe zagrożenie, przez trzecich z kolei za największą zagadkę. Kto ma rację? Dowiemy się zapewne przy okazji którejś z kolejnych rocznic.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button