Wiadomości

6,6 yuana za 1 dolara

Jak podaje Bloomberg, rząd Chin będzie się starał zahamować inflację poprzez podnoszenie wartości yuana. Dzisiejszy wzrost wartości chińskiej waluty w stosunku do dolara jest największy od 1993 roku.

Yuan bardzo wzmocnił się na rynku walutowym – za 1 dolara zapłacimy dzisiaj 6,6 yuana. To pierwsza taka podwyżka od 1993 roku. Chiny stymulują umacnianie się własnej waluty w celu zahamowania inflacji. Wskaźnik pieniądze-rynek od trzech lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Renmibi umocnił się o 0,5 % w ciągu ostatnich pięciu dni i wszystko wskazuje na to, że na tym nie koniec. Również jest to najmocniejsza pozycja tej waluty od 1993 roku. David Cohen, ekonomista Action Economics Ltd. w Singapurze, przewiduje, że w przyszłym roku wartość yuana wzrośnie o kolejne 6 %.

“Ustawodawcy rozumieją zbawienny wpływ umacniania się waluty na zahamowanie inflacji”, powiedział Cohen. “Yuan, tak jak inne azjatyckie waluty, cieszy się w tej chwili mocną pozycją, a Chiny nagromadziły pokaźną nadwyżkę rachunku bieżącego.”

Źródło: China Digital Times, opracował m.p.

Ź

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button