Wiadomości

68000 ofiar AIDS w Chinach

PEKIN – W ciągu ostatnich 12 miesięcy zmarło w Chinach 68000 osób chorujących na AIDS, co stanowi liczbę o prawie 20000 wyższą od danych z zeszłego roku. Rząd w Pekinie zamierza wprowadzić nowe regulacje, między innymi złagodzenie rygorów związanych z badaniem krwi, dla zwiększenia efektywności działań prewencyjnych dotyczących ograniczenia zachorowalności na HIV/AIDS.Od początku lat 80-tych, kiedy to wirus dotarł do Chin zarejestrowano ogółem 370 000 przypadków nosicielstwa wirusa HIV, w tym 130 000 osób chorych na AIDS, podało wczoraj ministerstwo zdrowia ChRL. Ministerstwo poinformowało jednocześnie, że z jego własnych analiz oraz danych dostarczonych przez ONZ oraz Światową Organizację Zdrowia, realna liczba nosicieli wirusa HIV w Chinach prawdopodobnie przekroczyła w tym roku liczbę 740 000, w tym co najmniej 140 000 osób choruje na AIDS.

Ilość zachorowań na HIV/AIDS w Chinach ciągle rośnie, informuje ministerstwo, aczkolwiek na niskim poziomie w stosunku do całej populacji. Poprawia się sytuacja w zakresie wiedzy ludności na temat choroby, rośnie też procentowo ilość osób zdiagnozowanych jako nosiciele wirusa HIV i znajdujących się pod stałą opieką medyczną. Jednakże w kilku prowincjach,  a przede wszystkim Yunnan, Henan, Seczuan, Guangdong, Xinjiang i Guangxi, w których mieszka aż 77,1% wszystkich nosicieli i chorych sytuacja wciąż wymaga znacznej poprawy.

Najczęstszą przyczyną zarażania się wirusem HIV w Chinach są według raportu ministerstwa kontakty seksualne bez odpowiedniego zabezpieczenia. W tej grupie osoby homoseksualne stanowią jedynie 8,6% wszystkich chorych zarażonych w wyniku współżycia płciowego.

W swoim podsumowaniu raport nie pozostawia złudzeń: liczba nosicieli HIV i chorych na AIDS będzie rosła w najbliższym czasie. Jedynymi narzędziami w rękach władz centralnych do walki z wirusem są edukacja i monitorowanie środowisk o podwyższonym ryzyku (czytaj: prostytutek), a te metody nie dają możliwości pełnej kontroli sytuacji.

.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button