Wiadomości

74 000 kilometrów autostrad

PEKIN – Na przestrzeni ostatnich pięciu lat zbudowano w Chinach 33 000 kilometrów autostrad. Suma wszystkich autostrad w Chinach wynosi teraz łącznie 74 000 kilometrów.Wciąż nie jest to więcej, niż w Stanach Zjednoczonych, które mogą się pochwalić 100 000 kilometrów autostrad, mając ich tym samym najwięcej na świecie, powiedział Li Shenglin, chiński Minister Transportu, na narodowej konferencji transportowej.

Poza autostradami buduje się też w Chinach wiele dróg krajowych. W ciągu ostatnich pięciu lat zbudowano łącznie 639 000 kilometrów takich dróg, z czego 527 000 kilometrów w regionach wiejskich. Łączna długość wszystkich chińskich dróg wynosi obecnie 3,98 miliona kilometrów, powiedział Li.

Kolejny Plan Pięcioletni zakłada budowę kolejnych siedmiu autostrad rozchodzących się promieniście z miasta stołecznego Pekinu, dziewięciu dróg ekspresowych biegnących z północy na południe oraz 18 przelotówek biegnących ze wschodu na zachód.

Li przewiduje, że wraz zakończeniem 12-tego Planu Pięcioletniego Chiny wyprzedzą Stany Zjednoczone pod względem ilości zbudowanych dróg, stając się pod tym względem pierwszym krajem na świecie.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button